Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Historia e shpikjes së patatinave qenka thjesht e paparë dhe nuk na kishte shkuar aspak mendja

Postuar: 11/10/2018 - 13:41

Të gjithë ne e kemi falenderuar pa e ditur kush është atë që shpiku patatinat dhe shijen e tyre të mrekullueshme.

Dhe më në fund ka ardhur momenti të njihemi me të dhe arsyen pse shpiku patatinat, që sot janë një nga ushqimet më të shijshme që ekzistojnë.

Në vitin 1853, George Crum, një kuzhinier në Nju Jork, i shpiku pa dashje patatet e skuqura me feta kur një klient i bezdisshëm e riktheu në kuzhinë të skuqte patate sepse patatet e skuqura franceze të tij ishin të buta.

Në  përpjekje për t’i dhënë një leksion klientit, Crum vendosi t’i presë patatet në feta shumë të holla dhe t’i skuqte aq shumë sa të bëheshin krokante dhe t’i mbyste me kripë.

Për habinë e tij, klienti i pëlqeu patatet e shërbyera dhe në ditët e sotme ky shërbim njihet si shërbimi i parë i patatinave në histori.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/12/2018 - 20:38

Psikologu i njohur nga Goettingeni, RagnarBeer, ka bërë një hulumtim në të cilin kanë marrë pjesë 2.600 meshkuj dhe femra, që i kanë tradhtuar partnerët apo partneret e tyre së paku një herë dhe të cilët kanë qenë t

Postuar: 17/12/2018 - 20:33

Baba Vanga parashikoi me sukses zgjedhjen e Presidentit Obama, katastrofën bërthamore të nëndhe

Postuar: 17/12/2018 - 20:28

Kalimtarët u shtynë të mblidhnin kartëmonedhat që po fluturonin nga një ndërtesë.Ngjarja ndodhi n

Postuar: 17/12/2018 - 20:02

Që prej datës 23 nëntor kemi hyrë zyrtarisht në sezonin e Shigjetarit, shenjës më aventureske t

Postuar: 17/12/2018 - 19:55

Nuk ka dashuri pa xhelozi thonë, mirëpo xhelozia e tepruar çdo në një marrëdhënie të lodhshme dhe

Postuar: 17/12/2018 - 19:29

Shkencëtarët janë vënë në kërkim për burimin e një sinjali të shpejtë radioje të ardhur nga hap

Postuar: 17/12/2018 - 19:00

 Macet janë kafshët më të dashura për disa individë, saqë janë në gjendje të harxhojnë shuma