Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Historia frymëzuese, zbulon një shtëpi të braktisur, më pas jeta e saj ndryshon

Postuar: 21/02/2018 - 08:55

Leslie David nga Ontario e Kanadasë, është bërë e famshme dhe historia e saj po bën xhiron në rrjetet sociale pas zbulimit të një shtëpie të braktisur, por me një surprizë brenda. Leslie e njohur për aventurat  e saj, është një fotografe e  apasionuar pas profesionit të saj, por edhe pas aventurave. Këtë herë me aventurën e fundit, Leslie çuditi të gjithë kur zbuloi një shtëpi të braktisur tashmë në rrënoja.

Sapo ajo  vuri këmbë në atë shtëpi, ajo  zbuloi atë që  kurrë nuk priste ta shihte aty. Leslie gjeti një të  moshuar të quajtur Laërence, i    cili jetonte me vite në atë shtëpi të braktisur.  Në momentin që ajo ndau me ndjekësit e saj, historinë e tij, bëri shumë bujë.

“Ai është në vështirësi sepse ai kalon pjesën më të madhe të kohës së tij atje. Vetëm. Ai ka humbur syrin e tij të djathtë dhe rrezikon të infektojë të majtin “, shkruan Leslie. Ai ishte edhe aq i mirë sa të më lejonte të merrja fotografi me të. Ai është një shpirt i bukur dhe planifikoj ta vizitoj shpesh. ”
Leslie premtoi të paguajë Laërence një tjetër vizitë dhe e lavdëroi atë për mikpritjen e tij.
Nuk ishte shumë kohë pasi Leslie u kthye në shtëpi, duke mbajtur ushqim dhe pije për njeriun. Të dy kishin biseda më interesante në shtëpi.
“Ai është njeriu më i këndshëm. Ai më ka shkrirë zemrën time. I solli atij disa biskota me çiban dhe çaj dhe disa ushqime për ditët e ardhshme deri sa të mund ta ktheja më vonë këtë javë “, shkruan ajo në faqen e saj të internetit.

“Unë shpresoj që shumica e plehrave të pastrohen dhe disa riparime të bëhen deri në fund të verës. Leslie vazhdoi të vizitonte Laërence dhe i solli atij ushqim sa herë që i duhej. Menjëherë pas kësaj, Leslie vendosi që miqtë dhe familja të ndihmonin në rindërtimin e shtëpisë së Laërence.
Ky projekt ishte shumë i dashur për zemrën e saj dhe ajo donte të bënte çdo gjë të mundshme për të ndihmuar njeriun e braktisur.
“Ai më ka njoftuar për marrëveshjet e tij të varrimit dhe më ka kërkuar që të jem atje. I thashë atij se nuk do të kisha ndonjë mënyrë tjetër. Ai ndau diçka me mua që do të qëndrojë përgjithmonë me mua.
Ai tha se ditën kur u shfaqa ishte dita më e mirë e jetës së tij, “shkruan Leslie në faqen e saj. “Ashtu si vetëdijshëm sa ndihem duke shkruar këtë, e kuptoj se si ndihet.
Dita më e mirë e jetës sime ishte kur e takova. Ai më dha mundësinë që me të vërtetë të bëja diçka për dikë, një akt dashamirës pa shpresë shpërblimi. Është një mundësi e rrallë dhe unë jam i kënaqur që unë kam qenë në gjendje ta pranoj sfidën “.
Pasi u rinovua shtëpia, të dy u takuan dhe u bashkuan që atëherë.
Laërence ishte i etur të fliste për familjen e tij, vëllain e tij të humbur dhe familjen e tij të afërt.
Në disa muaj, Laërence u sëmur dhe Leslie e çoi në një shtëpi të daljes në pension. Leslie dhe Laërence ende takohen, dhe Laërence madje mori shansin për të takuar qenin e saj.

Laërence tani është një pronar krenar i një shtëpie të re, por vazhdon të jetë i përulur, duke ditur se njerëzit e tjerë shpesh nuk janë aq me fat sa edhe ai.
Leslie thotë se historia e Laërence shërben si një frymëzim masiv i jetës i cili e mban atë duke shkuar:
“Unë jam duke postuar këtë foto me shpresën se kjo do të frymëzojë të paktën një person për të kontaktuar me dikë që mund të kenë humbur kontaktin me të ose ndoshta kanë harruar”, shkruante ajo në faqen e internetit së bashku me fotografitë e Laërence.

 “Këto shpirtra të vjetër janë ende plot me jetë dhe ndihem e bekuar që e kam takuar këtë.”
Le të mësojmë nga kjo histori dhe të provojmë të bëjmë çdo gjë për ta bërë botën,një vend më të mirë për të jetuar, thjesht duke dhuruar mundësi. Gjërat e vogla ndonjëherë vlejnë më shumë se çdo gjë tjetër.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 25

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2018 - 15:08

Hannah Blandford, 33 vjeç, me profesion mësuese, dalloi një objekt në mes të një mjegulle të madhe disa kilometra larg vendit ku ajo po ecte në Tremeirchon, Uelshin Verior.

Postuar: 18/09/2018 - 14:47

Këtë javë, ‘Deutsche Bank’ e ka publikuar raportin vjetor që ka të bëjë me kostot e p

Postuar: 18/09/2018 - 14:31

Për shumëkënd banka nuk është vendi më i sigurt për të fshehur paratë, ndaj njerëzit zgjedhin dys

Postuar: 18/09/2018 - 14:22

Një hulumtim i ri ka zbuluar fazën kur partnerët priren ta tradhtojnë njëri-tjetrin.

Postuar: 18/09/2018 - 14:01

Plakja na ndodh të gjithëve, nëse e pëlqejmë apo jo plakja është e pashmangshme.

Postuar: 18/09/2018 - 12:11

Puna e një prindi nuk është e lehtë, edukimi i fëmijës është i komplikuar dhe kërkon durim e bash

Postuar: 18/09/2018 - 12:01

Mbajtja për dore, puthja në buzë dhe përkëdhelja e butë mbi rroba janë vetëm disa nga veprimet me