BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x
BREAKING NEWS

“Duhet të jemi më shpesh bashkë!”, mesazhi Albin Kurti ‘thumbon’ Ramën në 110-vjetorin e pavarësisë: Të përfshihemi në çështjet e njëri-tjetrit, por jo për të penguar

“Duhet të jemi më shpesh bashkë!”, mesazhi Albin
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe bën thirrjen e fortë: Serbia po blen armatime, të ndalojmë menjëherë influencën ruse dhe kineze

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

FOTO/ Prej disa kohësh mungesë, mbledhja Shqipëri-Kosovë ‘bën të gjallë’ Bashën

FOTO/ Prej disa kohësh mungesë, mbledhja Shqipëri-Kosovë
x
BREAKING NEWS

110-vjetori i Pavarësisë, mblidhen dy parlamentet Shqipëri-Kosovë, nis seanca e përbashkët

110-vjetori i Pavarësisë, mblidhen dy parlamentet
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e sotme, ja zonat ku do të ketë reshje bore, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e sotme, ja zonat ku do të ketë
x
BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x

Lifestyle

Hotele vetëm për të rritur, i lini fëmijët në shtëpi, ky është trendi i ri që ofron relaksim pafund

Hotele vetëm për të rritur, i lini fëmijët në

Hotele vetëm për të rritur: Trendi i ri që “ndalon” fëmijët dhe ofron relaksimin përfundimtar për mysafirët

Hotelet vetëm për të rritur janë një trend i ri global që po fiton gjithnjë e më shumë adhurues vitet e fundit. Pushuesit i zgjedhin për t’u relaksuar dhe sigurisht për të qendruar larg fëmijëve, zhurmës së tyre dhe në qetësi. Megjithatë, ka dhe ccifte që fëmijët tani i kanë të rritur.

Por çfarë janë “hotelet vetëm për të rritur”?

“Hotelet vetëm për të rritur” janë pikërisht ato që shkruajmë. Akomodimet që i përkasin kësaj kategorie nuk lejojnë akses për fëmijët, me moshën minimale të lejuar që varion, por zakonisht kufiri është 16 ose 18 vjeç.

Funksionimi i hoteleve në fjalë ndryshon sigurisht… Disa karakterizohen si më “romantikë” dhe u afrohen kryesisht çifteve, të tjerë janë të përshtatshëm për “relaksim absolut” pasi kanë shërbime spa, ndërsa ka edhe më “të gjallë” ato që preferohen kryesisht nga grupet.

Festat janë të shenjta për të gjithë, kështu që ne duhet të respektojmë se si të gjithë duan t’i kalojnë ato. Por ne do t’ju themi se trendi i “pushimeve larg fëmijëve” edhe për çiftet që kanë familje , sidomos këtë vit, pas dy verave pandemike, sipas ekspertëve është një vendim shumë i mirë.

Pandemia e koronavirusit i ka afruar të gjitha familjet. Karantinat brenda shtëpisë dhe prishën ekuilibrin e disa çifteve. Mos u frikësoni! Ekspertët thonë se e gjithë kjo është plotësisht e arsyeshme dhe se kjo verë mund të jetë një “frymëmarrje” nga detyrimet.

Siç konfirmohet nga kompania amerikane e udhëtimeve Embark Beyond, 61% e udhëtimeve verore të rezervuara nga klientët e saj këtë verë ishin vetëm për të rritur dhe jo për fëmijë, krahasuar me 48% në 2019.