BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Lifestyle

Studimi i ri tregon një mundësi për të parandaluar rënien e flokëve me kalimin e moshës

Studimi i ri tregon një mundësi për të parandaluar

Le ta pranojmë, humbja e flokëve shpesh shihet si e pa trajtueshme. Ne priremi të mendojmë se vjen nga plakja ose gjenetika dhe nuk mund të bëjmë asgjë për ta parandaluar atë.

Falë një studimi të ri, ne ndoshta kemi një mënyrë të re për të ndihmuar me humbjen e flokëve.

P&G ka zbuluar një studim të ri, të rishikuar dhe botuar nga International Journal of Cosmetic Science, që thotë se çelësi për parandalimin e rënies së flokëve është luftimi i stresorëve mjedisorë siç janë ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet dhe ndotja.

Këto shkaktojnë shëndet të dobët të kokës, duke e bërë më të vështirë që flokët tanë të qëndrojnë të ankoruar në lëkurën e kokës. Studimi zbulon se antioksidantët mund të ndihmojnë në zvogëlimin e stresit oksidativ në lëkurën e kokës, duke i ndihmuar flokët tanë të qëndrojnë më të rrënjosur në vend. Ky lloj stresi në thelb reflekton një çekuilibër midis oksigjenit të prodhuar dhe mbajtur në qelizat tona.

Ndërsa lidhja midis të dyve ishte dyshuar më parë, P&G thotë se studimi i tyre i ri vërteton përfundimisht se stresi oksidativ çon në humbjen e flokëve duke dobësuar lidhjen midis flokëve tanë dhe kokës sonë.

“Me kalimin e viteve, hulumtimet kanë paraqitur dëshmi që tregojnë se shëndeti i dobët i kokës ka një ndikim në cilësinë, rritjen dhe mbajtjen e flokëve”, thotë dermatologia Dr. Antonella Tosti. “Kanë mbetur disa pyetje pa përgjigje. Nëse shëndeti i kokës përmirësohet, a do të përmirësohet cilësia e flokëve, rritja ose mbajtja e tyre? Ky hulumtim i ri klinik sjell përgjigje për ato pyetje duke vendosur lidhjen shkak-pasojë midis gjendjes së kokës dhe mbajtjes së flokëve, edhe për ata pa probleme të dukshme të kokës”, thotë Dr. Tosti.

Si të luftoni rënien e flokëve nga stresi mjedisor?

Për fat të mirë, P&G zhvilloi një formulë për të luftuar këtë fenomen duke u mbështetur në antioksidantë të vërtetuar se krijojnë një barrierë mbrojtëse në lëkurën e kokës dhe zvogëlojnë stresin. Ata zhvilluan përzierjen e spirancës së flokëve të provuar klinikisht të paraqitur në produktet KeepItAnchored që zvogëlon këto stresues në kokën tonë.