Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hulumtuesit zbulojnë trukun me muskujt/ Ja si ta rrisni forcën

Postuar: 10/09/2018 - 22:59

Edhe trajnerët më të mirë të botës shpeshherë nuk i kanë kushtuar aq shumë rëndësi zgjatjes statike të muskujve.

Por, tani hulumtimet e reja nga shkencëtarët amerikanë tregojnë se nëse gjeni kohë ta bëni një zgjatje në fund të ushtrimeve në vend se të shkoni drejt në shtëpi, atëherë ju mund ta rritni masën muskulore deri në 13%.

Megjithatë, për këtë ka rëndësi edhe periudha kur e bëni zgjatjen statike.

Sipas një meta-analize, rekomandohet që të prisni derisa të ftoheni pak, dhe pastaj duhet ta bëni zgjatjen statike.

Nëse e bëni këtë përgjatë një periudhe prej 8 javëve, ju mund ta rrisni forcën tuaj deri në 237%.

Edhe hulumtimet e reja të publikuara në ‘Journal of Applied Physiology’tregojnë se zgjatja statike mund ta ketë pothuajse të njëjtin efekt në muskuj si ushtrimet e rezistencës.

Që të dyja edhe zgjatja edhe ushtrimet e rezistencës, shkaktojnë mikro-çarje në indet e muskujve të cilat i stimulojnë qelizat e muskujve të prodhojnë faktorë të rritjes.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2018 - 13:36

Është një mister se si engjëjt mbrojtës kujdesen për ne pa qenë prezentë, thjesht duke na bërë të ndiejmë mbrojtjen e tyre.

Postuar: 20/09/2018 - 10:42

Kur dikush nuk sillet mirë me ty, pyetja e parë që zakonisht i bën vetes është: A e meriton një s

Postuar: 19/09/2018 - 23:48

 Ekspertët që merren me marrëdhëniet në çift kanë zbuluar se cilat janë disa nga gënjeshtrat

Postuar: 19/09/2018 - 23:28

Pronari i një maceje mbeti i tronditur kur kafsha e tij çoi në shtëpi një qese plot me drogë të k

Postuar: 19/09/2018 - 22:56

Pabesia nuk është një situatë e lehtë për t’u asimiluar, kur ndodh, shumë gjëra janë shka

Postuar: 19/09/2018 - 22:39

Psikologu i njohur nga Goettingeni, RagnarBeer, ka bërë një hulumtim në të cilin kanë marrë pjesë