BREAKING NEWS

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë gjyqësore", Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri të Kosovës, vjen reagimi i minutës së fundit nga Vuçiç

Tensionet në veri të Kosovës, vjen reagimi i minutës së
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i sekretares së MSH, reagon politikani i njohur: SPAK prapë me sardele në vend të krokodilëve si Rama

Arrestimi i sekretares së MSH, reagon politikani i njohur: SPAK prapë
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion, zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion, zbadhen detaje nga dosja e
x
BREAKING NEWS

Anila Hoxha del me detaje të reja, ja lëvizja e fundit që do të bëjë prokurori për çështjen e Saimir Tahirit

Anila Hoxha del me detaje të reja, ja lëvizja e fundit që do
x
BREAKING NEWS

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i Ramës

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e qeverisë (Emri)

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e
x
BREAKING NEWS

“Puthi Melonin, por nuk rriti pensionin”, Lulzim Basha komenton veprimin e Ramës

“Puthi Melonin, por nuk rriti pensionin”, Lulzim Basha komenton
x

Bota

Inteligjenca Artificiale "trondit" me zbulimin e fundit

Inteligjenca Artificiale "trondit" me zbulimin e fundit

Shkencëtarët kanë zbuluar një antibiotik të ri që mund të vrasë një specie vdekjeprurëse të baktereve që janë të vështirë për t’u luftuar. Ata përdorën Inteligjencën Artificiale për t’i ndihmuar në këtë zbulim.

Funksioni i IA (Inteligjencë Artificiale) ishte ndihma në kompresimin e mijëra kimikateve në një pjesë të vogël kampioni që mund të testohej në laborator.

Rezultati ishte fantastik, një antibiotik që e kanë quajtur “Abaucin”, i cili është shumë i fuqishëm kundër “superbaktereve”, por është akoma eksperimental dhe do t’i nënshtrohet testeve të tjera përpara se të futet në përdorim.

Për të gjetur një antibiotik të ri, shkencëtarët duhej të trajnonin Inteligjencën Artificiale. Ata morën mijëra medikamente ku dihej struktura kimike dhe i testuan manualisht në “Acinetobacter baumanni”, për të parë se cili nga ilaçet mund ta ngadalësonte ose ta vriste bakterin.

Eksperimentet laboratorikë zbuluan se “Abaucin” mund të trajtonte plagët e infektuara tek minjtë dhe ishte i aftë të vriste mostrat e bakterit “Acinetobacter baumanni” tek pacientët.

Studiuesit në Kanada dhe SHBA thonë se Inteligjenca Artificiale ka fuqinë për të përshpejtuar zbulime të ilaçeve të reja. Shembulli më i fundit është “Aubacin”, që tregon se si mjetet e IA mund të jenë një forcë revolucionare në mjekësi dhe shkencë.

“Ky zbulim mbështet më tej premisën se AI mund të përshpejtojë dhe zgjerojë ndjeshëm kërkimin tonë për antibiotikë të rinj”, tha James Collins, profesor në Institutin e Teknologjiksë në Masachusetts.

Collins tha gjithashtu se Inteligjenca Artificiale mund të përdoret për të ndihmuar në luftimin e patogjenëve të vështirë për t’u vrarë. “Jam i emocionuar që kjo punë tregon se ne mund të përdorim AI për të ndihmuar në luftimin e patogjenëve problematikë si A. Baumanni”, shtoi ai.