BREAKING NEWS

Shqipëria nuk gjen qetësi / Plas arma në Elbasan, ekzekutohet një person në makinë

Shqipëria nuk gjen qetësi / Plas arma në Elbasan, ekzekutohet
x

Lifestyle

Interesante! Zbulohen arsyet pse Princeshë Diana u fliste gjithmonë fëmijëve në nivelin e syve

Interesante! Zbulohen arsyet pse Princeshë Diana u fliste gjithmonë

Princeshë Diana ishte e para mbretërore e cila ulej në nivelin e syve me fëmijët e saj dhe ata që takonte, ndërsa anëtarët e familjes mbretërore thjesht përkuleshin dhe i shikonin fëmijët nga lart. Por ky gjest i bërë nga “Mbretëresha e Zemrave” nuk është edhe aq i rastësishëm. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë sesi ulja në nivelin e syve me fëmijët ju ndihmon të keni një lidhje më të ngushtë me ta.

1. Ndihmon fëmijët të ndjehen të rëndësishëm

Diçka kaq e thjeshtë sa ulja në nivelin e syve të fëmijës, i ndihmon ata të ndihen të vlerësuar. Kur bëni kontakt me sy me fëmijën, ai merr mesazhin se ju jeni plotësisht duke e dëgjuar atë që po iu thotë. Gjunjëzimi për të folur me fëmijën tuaj e bën atë të ndihet i respektuar dhe të rëndësishëm.

2. I bën të ndihen të sigurt

Kur jeni duke parë një fëmijë ose përkulni pak gjunjët, mund të duket frikësuese për ta. Kontakti me sy me një fëmijë para se të filloni të flisni dhe të përdorni gjithë trupin për të komunikuar tregon respekt. Kur arrini të njëjtin nivel me fëmijën tuaj, kjo i ndihmon ata të kuptojnë se kanë vëmendjen tuaj të plotë dhe nuk ndihen më të pasigurt, informon abcneës.al.

3. Tërheq vëmendjen e fëmijës

Çdo prind mund të pranojë që tërheqja e vëmendjes së fëmijës tuaj ndonjëherë mund të duket e pamundur. Kur uleni në nivelin e fëmijës tuaj, ata mund të shohin sytë, gjuhën dhe buzët tuaja kur flisni. Kështu, fëmija merr informacion para se të filloni të flisni, dhe kjo ju ndihmon t’i angazhoni ata në bisedë.

4. Ju ndihmon ta kuptoni më mirë fëmijën tuaj

E dini sesi fëmijët mund të bëjnë një marrëveshje të madhe për gjërat e vogla? Epo, kjo është për shkak se gjërat e vogla janë vërtet të mëdha për ta. Të qenit në nivelin e syve me fëmijën tuaj ju lejon të shihni atë që ata shohin. Përjetimi i gjërave nga këndvështrimi i tyre do t’ju japë një kuptim më të mirë se si fëmija juaj e percepton botën.