BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Pas Llallës fshihen Meta dhe Berisha, dënimi i ish-kryeprokurorit kambanë alarmi edhe për ta, po shkohet tek të paprekshmit

Romeo Kara: Pas Llallës fshihen Meta dhe Berisha, dënimi i
x

Lifestyle

Iu merr një minutë kohë, kjo është mënyra si t’iu zërë gjumi natën në këtë vapë të tmerrshme

Iu merr një minutë kohë, kjo është mënyra si

Në ditët e nxehta të verës problem kryesor që kemi është ai i gjumit. Me siguri ju jeni njohur me lëvizjen e derdhjes së ujit të detit rreth qafave tona para se të hyni në det. Kjo na ndihmon të mësohemi me temperaturën e ujit.

Nga ana tjetër do të keni vërejtur që njerëzit që jetojnë në shkretëtirë mbrojnë qafat e tyre nga dielli duke e mbuluar atë me një leckë. Ka një arsye për këtë. Pjesa e sipërme e qafës është afër qendrës së kontrollit të temperaturës së trupit. Sistemi i termostatit është afër.

Për të fjetur mirë, nuk duhet të ketë shumë nxehtësi. Prandaj nuk është ide e mirë të bëni stërvitje para se të flini. Nga ana tjetër, i ftohti nxit gjumin.

Sipas Dr. Frederic Saldman nëse keni vështirësi të flini, vendosni një leckë të lagur në qafë që e vendosni në frigorifer gjatë ditës. Kjo ndjenjë e freskisë ka shumë të ngjarë të ju ndihmojë të flini si një foshnjë.