Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja ku dallojnë njerëzit nga kuajt kur shohin ngjyrat

Postuar: 11/10/2018 - 12:44

Gardhet dhe pengesat nëpër garat britanike po vendosin për një ndryshim të madh pasi u zbulua se kuajt i shohin pengesat ndryshe nga njerëzit.

Aktualisht, bordi për hedhjen është pikturuar portokalli, por hulumtimet kanë treguar se kuajt e shohin ngjyrën si një hije të gjelbër.

Autoritetet e garës së kuajve kanë rënë dakord të provojnë shenjat fluoreshente të verdhë dhe të bardhë për të ndihmuar dukshmërinë.

Hulumtimet në Universitetin e Exeter – financuar nga Autoriteti Britanik Horseracing (BHA) dhe Racing Foundation – treguan se kuajt u vendosën ne këndin e hedhjes kur portokallia nuk u përdor, ndërkohe që ngjyra e bardhë kishte tendence për të prodhuar një hedhje me distance më të gjatë.

BHA ka vendosur të provojë një përzierje të një kuadri të verdhë me bordet e bardha të hedhjes.

BHA tha se kuajt nuk mund të bëjnë dallimin mes shumë ngjyrave si njerëzit. Kafshët “dallojnë objekte në një gamë të blusë dhe të verdhës” dhe për këtë arsye shpresohet se një ndryshim i portokallisë në pengesa do të “maksimizojë dukshmërinë”.

Një provë me ngjyrën fluoreshente të verdhë për pengesa dhe bordurat me një ngjyrë të bardhë fluoreshente për bordet e hedhjes dhe gardhet, do të zhvillohet në vendet e trajnimit për të mbledhur më shumë rezultate.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2018 - 21:07

Një vogëlushi 5-vjeçar i kishin mbetur vetëm kockat pas keqtrajtimeve nga njerka e tij.Nëna e 7 fëmijëve, Tammi Bleimeyer është dënuar me 28 vite burg pasi u gjet fajtore për keqtrajtimin e djalit të vogël,

Postuar: 13/12/2018 - 20:44

Gënjeshtarët i nxjerr zbuluar gjuha e trupit!

Postuar: 13/12/2018 - 20:34

Në disa vende të tradhëtosh parterin është e paligjshme.
 

Postuar: 13/12/2018 - 20:27

Ndodh shpesh që të gabojmë në rrjetet sociale dhe mesazhet e destinuara për personin tonë &ldqu

Postuar: 13/12/2018 - 20:02

Astrologia e njohur Meri Shehu ka bërë një parashikim të shenjave të horoskopit ditën e

Postuar: 13/12/2018 - 19:47

Çdo e treta femër nuk e pastron rregullisht grimin para gjumit.

Postuar: 13/12/2018 - 19:17

Astrologët japin parashikime të ndryshme për shenjat e horoskopit.Çdo shenjë e horoskopit ka ka