Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ju lotojnë sytë kur prisni qepën? Nuk do ju ndodh më nëse aplikoni këto tri hapa të thjeshtë

Postuar: 23/09/2018 - 22:35

Sy që djegin dhe lotojnë janë të zakonshëm kur presim qepën, për shkak të molekulave sulfurike të çliruara kur muret e qelizës së qepës janë thyer. Kjo është një mënyrë sesi qepa “mbrohet” dhe na largon për të mos e dëmtuar.

Ajo mbrohet kështu ndaj kafshëve të ndryshme (qepa është helmuese për macet dhe qentë). Por, përbërësit sulfurikë i japin qepës po ashtu edhe shijen e veçantë që na pëlqen. Megjithatë nuk është aspak e këndshme të qajmë ndërsa presim qepën. Më poshtë po iu tregojmë se si mund ta largoni këtë problem.

Së pari, sigurohuni që thika juaj është e mprehtë dhe ndiqni këshillat:

1.Freskojeni qepën. Vendoseni atë në ngrirje ose në një tas me ujë me akull për të paktën 30 minuta apo në frigorifer për disa orë.

2. Pasi e prisni qepën në gjysmë, shpëlajini të dy anët e saj në ujë të ftohtë të rrjedhshëm për 1 minutë. Diçka e tillë do të largojë prej irritantëve.

3. Mbani një copë buke në gojë. Pse funksionon kjo gjë? Ju mund të thithni më pak avullin e qepës për aq kohë sa nuk mund të merrni frymë me gojë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2018 - 11:16

Në stafin e punës ka dhe nga ata që nuk  ju pëlqejnë dhe diçka me siguri e keni bërë.Ndoshta nuk e ke kuptuar se çfarë ka ndodhur, por mund të kesh krijuar vese që janë aspak profesionale për një vend pune.

Postuar: 23/10/2018 - 09:11

Nëse ke filluar t’i dallosh fijet e para gri në të 30-at ose nëse jo deri në të 50-at (lum

Postuar: 23/10/2018 - 09:10

Jo të gjitha thuhen! Veçanërisht nëse të lëndojnë.

Postuar: 23/10/2018 - 07:06

Dashi-Marrja e një roli drejtues do ju vijë natyrshëm, për shkak se ju prireni të jeni disi autor

Tendenca e re e stimulimit të trurit për të përmirësuar memorien, a do ta bënit?

Postuar: 22/10/2018 - 22:45

Me disa tela e sfungjerë, ndoshta dhe në kushte shtëpiake, njerëzit po përpiqen të ndërhyjnë në

Postuar: 22/10/2018 - 20:14

Kjo javë ka si fenomen thelbësor hënën e Plotë e cila nuk është aq e shndritshme dhe e këndshme,

Studimi: Ujërat e Marsit mund të mbështesin jetën

Postuar: 22/10/2018 - 19:50

Shkencëtarët njoftojnë së fundmi se në ujërat tokësore të planetit të kuq mund të ketë oksigjen