BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x
BREAKING NEWS

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do shiten nafta, benzina e gazi

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë': Skenar i shërbimeve sekrete të vendeve armiqësore

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë':
x
BREAKING NEWS

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut. Nafta rrënon dollarin në tregjet ndërkombëtare

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut.
x
BREAKING NEWS

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në Tiranë, panik tek punonjësit e zyrave

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në
x
BREAKING NEWS

Po rrezikohen shumat monetare të shtetasve shqiptarë që i kanë në banka/ Vidhen të dhënat bankare, u gjetën në CD e databazës së pagave

Po rrezikohen shumat monetare të shtetasve shqiptarë që i
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Aksidenti tragjik, si e filmoi udhëtimin e fundit 50-vjeçarja para se të përfundonte në greminë

VIDEO/ Aksidenti tragjik, si e filmoi udhëtimin e fundit 50-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

A tregoi Gerti Shehu pse e goditi Berishën me grusht? Flet avokati i 31-vjeçarit dhe tregon hapin e radhës

A tregoi Gerti Shehu pse e goditi Berishën me grusht? Flet avokati i
x

Lifestyle

Ju mjaftojnë vetëm 3 minuta në ditë, zbuloni se kush janë ushtrimet do ju zgjasin jetën

Ju mjaftojnë vetëm 3 minuta në ditë, zbuloni se kush

3 minuta ushtrime janë të mjaftueshme për të zgjatur jetën tuaj deri në 30% më shumë. Çfarë janë ‘mikro-stërvitjet’ dhe a janë ato e ardhmja e aktivitetit fizik?

Hulumtimet më të fundit thonë se stërvitjet e shkurtra mund të përmirësojnë në mënyrë drastike shëndetin tuaj.

“3 minuta ushtrime mund të kenë një ndikim real në shëndetin e përgjithshëm dhe aftësinë tuaj fizike”.

Kjo mund të tingëllojë si një mashtrim i shpejtë, por një studim i fundit në The American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism sugjeron që angazhimi për të lëvizur trupin tuaj për 3 minuta dy herë në orë mund të ketë përfitime pozitive shëndetësore.

Po sikur të mos keni 3 minuta çdo gjysmë ore?

Lexoni me poshtë:

Nëse po kërkoni të ushtroheni në vitin 2022, mund të keni disa arsye për ta bërë këtë. Ju mund të dëshironi të humbisni peshë për t’u dukur ose ndjerë më mirë.

Sidoqoftë, shumë nga ju që po kërkoni të bëheni pak më të shëndetshëm, nuk gjeni dot kohën për vrapime të gjata apo seanca në palestër.

Për fat të mirë, ju nuk keni nevojë të ushtroheni për një kohë të gjatë për të filluar të korrni disa nga përfitimet kryesore dhe të kompensoni për mënyrën tuaj të mëparshme të jetesës.

Hulumtimi nga Universiteti Kaledonian i Glasgou ka zbuluar se tre minuta ushtrime të moderuara janë të mjaftueshme për të kompensuar një orë të kaluar ulur.

Ju mund të nisni duke u pajisur me një orë dore apo gjurmues të fitnesit për t’ju paralajmëruar për çdo orë që keni kaluar ulur apo me pak lëvizje, kështu që nuk do të humbisni kurrë një ‘mikro-stërvitje’.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se ekzistojnë kombinime të shumta aktivitetesh të lidhura me një reduktim prej 30% të gjasave për një vdekje të hershme.

Ju mund të bëni 55 minuta ushtrime të dedikuara në ditë, me 4 orë aktivitet të lehtë fizik dhe 11 orë ulur.

Përndryshe, ju mund të merrni të njëjtin përfitim nga 13 minuta stërvitje intensive, 5.5 orë aktivitet të lehtë fizik dhe 10.3 orë ulur.

Së fundmi, ju mund të zgjidhni të bëni vetëm 3 minuta stërvitje, 6 orë aktivitet të lehtë fizik dhe 9.7 orë ulur.

Tre minuta apo edhe 13 minuta mund të mos duken shumë, por kur kombinohen me ushtrime të lehta si ecja (qoftë jashtë apo edhe një rutinë në shtëpi), do të zvogëlojë rrezikun e një vdekjeje të hershme duke përmirësuar shëndetin kardiovaskular dhe do të zhbëjë dëmin e periudhave të gjata sedentare.

Pra, si të përfitoni sa më shumë nga një kohë shumë e shkurtër stërvitjeje?

Një mënyrë për ta bërë këtë është duke bërë ushtrime me intensitet të lartë për 20 sekonda, duke pushuar për 10 sekonda dhe duke bërë 8 raunde të tilla më pas.

Janë vetëm 4 minuta punë intensive. Ju mund ta bëni këtë me një makinë kanotazhi, një rutinë intenstive ose ndonjë nga makineritë më të mira të stërvitjes për të humbur peshë.

Ndërsa shembuj të aktivitetit të lehtë fizik përfshijnë ecjen e ngadaltë, një lojë bilardo, peshkim, punë të lehta shtëpiake si gatimi, pastrimi i pluhurit, hekurosja, palosja e rrobave, larja e enëve etj.