Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Katër pyetjet e thjeshta si mund ta vlerësoni inteligjencën e secilit që njihni për herë të parë

Postuar: 12/11/2018 - 20:02

Ka disa pyetje të cilat na ndihmojmë të shohim brenda mendje të njerëzve dhe ta kuptojmë se me çfarë personi jemi duke u marrë.Jo vetëm se këto pyetje ju ndihmojnë t’i kuptoni njerëzit që veçse i njihni, por edhe njerëzit që sapo i keni takuar për herë të parë.

Nëse ka ndonjë shans se mendimet e tyre u përshtaten mendimeve tuaja, atëherë mund të jeni duke dalë me shpirtin binjak!
 
“Si e shpenzoni kohën zakonisht?” Kjo pyetje do t’ju ndihmojë:
 
– T’i mësoni shprehitë e një personi
– Ta kuptoni çfarë karakteri ka (p.sh. a është dembel, ankues, optimist, etj.)
– E mësoni nivelin e të ardhurave
– Numrin e miqve që i ka (rrjedhimisht aftësinë për të mbajtur lidhje të mira)
– Hobit e personit dhe se sa interesant janë në përgjithësi
 
“Nëse do t’i kishit pasur një miliard dollarë, si do t’i kishit shpenzuar?” Kjo pyetje do t’ju ndihmojë të zbuloni:
 
– Vlerat dhe prioritetet jetësore të një personi
– Çfarë ju mungon në jetë
– Nivelin e egoizmit
– Ambiciet
– Parimet morale dhe nivelin e intelektit
 
Pyetja e radhës duhet të jetë provokative. Thjesht ngritni një temë që mund të shkaktojë debat. P.sh. mund të flisni për parti politike, për vegjetarianë apo për feminizëm. Ndër tjerash, kjo do t’ju ndihmonte të mësoni për personin:
 
– Një pikëpamje më të përgjithshme për të
– Sa inteligjent janë
– Nëse është agresiv
– Nëse është person që flet pakuptim dhe nuk mund të fletë me arsye
– Sa tolerues është ndaj mendimeve të tjerëve
 
“Çfarë do të ndryshoje në këtë botë?” Kjo është pyetja e fundit. Kushtoni vëmendje gjërave të cilat bashkëbiseduesi dëshiron t’i ndryshojë. Kjo do t’ju ndihmojë të mësoni se cilat periudha i vlerëson më shumë – të kaluarën, tashmën apo të ardhmen. Gjithashtu, do të keni mundësi të mësoni:
 
– Nivelin e egoizmit të personit
– Sa të përgjithshme i ka mendimet dhe mendjen. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 09:13

ktorja e filmave për të rritur, Esperanza Gomez ka ndarë disa këshilla për meshkujt që duan të kenë performancë më të mirë në shtart.
 

Postuar: 24/05/2019 - 07:04

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d

Postuar: 23/05/2019 - 18:27

Fëmija që i përket shenjës së Dashit është shumë i gjallë e plot energji.

Postuar: 23/05/2019 - 16:11

33-vjeçari, Seth Megow u martua me gruan e tij qëkur ajo ishte vetëm 19 vjeç.

Postuar: 23/05/2019 - 11:10

Jane Park, vajza që mori famë kur fitoi lotarinë EuroMillions në moshën 17-vjeçare, ka nisur të

Postuar: 23/05/2019 - 07:56

Karakteristikat e shenjës së horoskopit janë shpesh identifikuese për njerëzit.

Postuar: 23/05/2019 - 07:06

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d