Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Katër pyetjet e thjeshta si mund ta vlerësoni inteligjencën e secilit që njihni për herë të parë

Postuar: 12/11/2018 - 20:02

Ka disa pyetje të cilat na ndihmojmë të shohim brenda mendje të njerëzve dhe ta kuptojmë se me çfarë personi jemi duke u marrë.Jo vetëm se këto pyetje ju ndihmojnë t’i kuptoni njerëzit që veçse i njihni, por edhe njerëzit që sapo i keni takuar për herë të parë.

Nëse ka ndonjë shans se mendimet e tyre u përshtaten mendimeve tuaja, atëherë mund të jeni duke dalë me shpirtin binjak!
 
“Si e shpenzoni kohën zakonisht?” Kjo pyetje do t’ju ndihmojë:
 
– T’i mësoni shprehitë e një personi
– Ta kuptoni çfarë karakteri ka (p.sh. a është dembel, ankues, optimist, etj.)
– E mësoni nivelin e të ardhurave
– Numrin e miqve që i ka (rrjedhimisht aftësinë për të mbajtur lidhje të mira)
– Hobit e personit dhe se sa interesant janë në përgjithësi
 
“Nëse do t’i kishit pasur një miliard dollarë, si do t’i kishit shpenzuar?” Kjo pyetje do t’ju ndihmojë të zbuloni:
 
– Vlerat dhe prioritetet jetësore të një personi
– Çfarë ju mungon në jetë
– Nivelin e egoizmit
– Ambiciet
– Parimet morale dhe nivelin e intelektit
 
Pyetja e radhës duhet të jetë provokative. Thjesht ngritni një temë që mund të shkaktojë debat. P.sh. mund të flisni për parti politike, për vegjetarianë apo për feminizëm. Ndër tjerash, kjo do t’ju ndihmonte të mësoni për personin:
 
– Një pikëpamje më të përgjithshme për të
– Sa inteligjent janë
– Nëse është agresiv
– Nëse është person që flet pakuptim dhe nuk mund të fletë me arsye
– Sa tolerues është ndaj mendimeve të tjerëve
 
“Çfarë do të ndryshoje në këtë botë?” Kjo është pyetja e fundit. Kushtoni vëmendje gjërave të cilat bashkëbiseduesi dëshiron t’i ndryshojë. Kjo do t’ju ndihmojë të mësoni se cilat periudha i vlerëson më shumë – të kaluarën, tashmën apo të ardhmen. Gjithashtu, do të keni mundësi të mësoni:
 
– Nivelin e egoizmit të personit
– Sa të përgjithshme i ka mendimet dhe mendjen. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 22:32

Tentativa e një gruaje kohët e fundit për spastrim të toksinave të trupit duke pirë 1 litër salcë soje brenda disa orëve, shkoi tmerrësisht keq, teksa ra në koma dhe pësoi dëmtime të përhershme të sistemit nervor.

Postuar: 11/12/2018 - 22:14

Streha më e madhe e kafshëve ka njoftuar se po ndalon pranimet e adoptimeve për periudhën e Kri

Postuar: 11/12/2018 - 19:34

Banorët e qytetit të Westonenn në afërsi të Dortmundit janë gjendur në një situatë të rrallë mb

Postuar: 11/12/2018 - 18:54

Ky është  momenti dramatik kur një luan i ri e pa veten të rrethuar dhe i hungërinte bizon

Postuar: 11/12/2018 - 18:36

Djali i vogël futboll-dashës i presidentit amerikan Donald Trump, Barron nuk bën shumë paraqitj

Postuar: 11/12/2018 - 18:15

Një studim i ri i sfungjerëve modernë të detit ka nisur të hedhë dritë mbi mënyrat e mbijetesës

Postuar: 11/12/2018 - 18:02

Një studim i ri i  University of Surrey në Britani ka zbuluar një lidhje mes meditimit dhe