Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Këmbë mbi këmbë”! Pasi ta lexoni këtë, nuk do të uleni më…

Postuar: 24/05/2018 - 14:50

Kryqëzimi i këmbëve në gju është një stil i zakonshëm që shumë njerëz e bëjnë kur ata ulen.

Madje ky pozicion shihet si shumë elegant dhe seksi.

Por jo shumë prej nesh e dinë se ky pozicion mund të ketë disa pasoja të rënda për shëndetin.

Sipas studimeve qëndrimi në një pozicion për orë të tëra mund të çojë në një gjendje tjetër që quhet Paraliza Peroneale Nervore ose paralizë.

Në vitin 2010, studime të ndryshme treguan se kur ju rrini ulur për një kohë të gjatë me këmbë të kryqëzuara, presioni i gjakut në trupin tuaj, rritet.

Ky pozicion gjithashtu dërgon gjakun nga këmbët tek gjoksi, duke konkluduar kështu me rritjen e presionit të gjakut.

Një studim ka treguar se nëse qëndrojmë ulur me këmbët e kryqëzuara për më shumë se 3 orë në ditë, mund të rezultojë në shtrembërim të shpinës, dhimbje qafe dhe parehati të ijëve tona.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/08/2018 - 22:05

Video e kësaj nëne po bëhet virale në internet. Në pamjet në fjalë shihet se si Diola, gruaja e një gjinekologut Dardan Baftiut, vallëzon 10 minuta para se të lind.

Postuar: 16/08/2018 - 22:01

Çdo ditë e më shumë, femrat po heqin dorë nga seksi!

Postuar: 16/08/2018 - 21:22

Fotot janë bërë më popullore se kurrë që pas përhapjes së gjërë që smartphonët patën që nga viti

Postuar: 16/08/2018 - 20:43

Memorizimi është një fakt që me kalimin e viteve mund dhe të dobësohet, ndaj gjithmonë është e rë

Postuar: 16/08/2018 - 20:13

Një dietë e pasur me fruta dhe perime shumëngjyrëshe luan një rol kyç për shëndetin.

Postuar: 16/08/2018 - 18:36

Revista gjermane “Petra” kreu një sondazh, në të cilin morën pjesë më shumë se 1000 g

Postuar: 16/08/2018 - 15:01

Yjet na sugjerojnë se cila është qendra më në sintoni me qenien tonë, qoftë vendbanim i përhershë