Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Keni dëgjuar për ankthet seksuale? Ja nga se shkaktohen zakonisht

Postuar: 11/09/2018 - 19:44

Edhe pse seksi duhet të jetë një përvojë e këndshme, shumë kanë probleme gjatë seksit, të cilat mund të çojnë në të ashtuquajturën ankth seksual.

Ky kusht është një lloj paaftësie për të shijuar marrëdhënie seksuale, ose kënaqësi të pamjaftueshme për shkak të preokupimit me pyetjet rreth mënyrës dhe cilësisë së marrëdhënieve, si dhe për shkak të pasigurisë në seks.

Ankthi seksual është shumë më i zakonshëm te burrat sesa te gratë.

Shkaqet kryesore të ankthi seksual mund të jenë të ndryshme, por më të shpeshtat janë:

-frika se nuk keni qenë të mirë në shtrat

-jeni të pakënaqur me pamjen tuaj fizike

-vështirësi në lidhje me partnerin

Simptomat e ankthit seksual janë të pranishme, pasi gjendja e mendjes ka një ndikim të madh në zgjimin seksual. Kjo mund të ndodhë edhe kur partneri juaj është seksualisht tërheqës.

Rekomandohet të keni një bisedë të hapur me një partner në këtë temë, sepse mund të ketë një ndjenjë lehtësie dhe mund të ketë një marrëdhënie edhe më intime më vonë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 38

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 08:51

Binjakët- Keni një intuitë të mprehtë për të marrë në dorë gjithë projektet që keni lënë pezull gjatë muajve të fundit.

Postuar: 22/11/2018 - 07:40

Një yll 8,000 vite dritë nga Toka është në prag të një shpërthimi të madh supernova, i cili mund

Postuar: 22/11/2018 - 07:25

Udhëtimet në kohë nuk janë më një përrallë dhe as ëndërr, të paktën kështu pretendon një shkencët

Postuar: 22/11/2018 - 00:02

 Përgatituni për të parë një spektakël të vërtetë, sepse dy prej njerëzve më gjigantë në pla

Postuar: 21/11/2018 - 23:57

Nuk ka rëndësi nëse je single, në një lidhje, apo edhe i/e martuar: Të shohin ëndrra me seks, mad

Postuar: 21/11/2018 - 23:36

 Edhe pse keni shumë kohë me partnerin dhe keni krijuar një lidhje të fortë në të gjitha dim