BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x

Lifestyle

Keni frikë nga hakerimi? Ja 4 mënyrat e thjeshta për të mbrojtur të dhënat dhe pajisjet tuaja

Keni frikë nga hakerimi? Ja 4 mënyrat e thjeshta për të

Duke pasur parasysh kohën që kalojmë në internet dhe sasinë e informacionit të ndjeshëm që ndajmë në pajisjet tona të gjithëve na duhen disa këshilla.

Këtu janë katër gjëra të thjeshta që mund të bëni për të mbrojtur të dhënat dhe pajisjet tuaja nga hakerimi:

1. Zgjidhni fjalëkalime të forta

Po, kjo është këshilla më e mërzitshme në këtë artikull, por padyshim që është ende e rëndësishme. Sipas një sondazhi të sigurisë në internet të vitit 2019 nga Google dhe Harris Poll, 13 për qind e njerëzve përdorin të njëjtin fjalëkalim për të gjitha llogaritë e tyre.

A duhet të ndryshoni rregullisht fjalëkalimet tuaja? Kjo është një pyetje e mprehtë.

Agjencia franceze e sigurisë kibernetike ka ndryshuar kohët e fundit udhëzimet e saj për të thënë se ndryshimet e shpeshta të detyrueshme në fakt rezultojnë në një nivel më të ulët të sigurisë së fjalëkalimit. Si rezultat, nuk këshillon që kompanitë të kërkojnë më ndryshim të fjalëkalimeve rregullisht për përdoruesit bazë (në krahasim me administratorët e IT).

2. Siguroni transaksionet tuaja me dy faktorë

Autentifikimi me dy faktorë kombinon përdorimin e një fjalëkalimi me një metodë tjetër që mund të jetë një mesazh me tekst, një aplikacion, ose një identifikim biometrik.

NCSC rekomandon përdorimin e tij për aktivitete si transferimi i parave ose shtimi i detajeve të kartës së kreditit.

Po, vërtetimi me dy faktorë mund të marrë pak më shumë kohë, por siguron një rrjet shtesë sigurie në rast të shkeljes së të dhënave.

3. Kurseni lotët duke ruajtur të dhënat tuaja

Ruajtja e rregullt e të dhënave tuaja duhet të jetë një refleks. Mund të jetë i dobishëm në rast të mosfunksionimit të harduerit ose një virusi. Gjithashtu ju bën më pak të prekshëm ndaj sulmeve të ransomëare, të cilat janë rritur që nga pandemia.

Ekspertët rekomandojnë zbatimin e strategjisë 3-2-1: tre kopje të të dhënave tuaja në dy vende të ndryshme me një kopje të ruajtur në një vend tjetër.

Por edhe vetëm një kopje është më mirë se asnjë.

4. Përditëso, përditëso dhe përditëso sërish

Cili është qëllimi i përditësimit të softuerit tuaj? Përditësimet e rregullta sjellin arna sigurie, si dhe veçori të reja sigurie, thotë NCSC. Një patch është një korrigjim i një boshllëku sigurie që është zbuluar që nga fillimi i softuerit.

Sistemi operativ (OS), shfletuesit tuaj të internetit dhe antivirusi juaj janë pikat kryesore ku duhet të përqendroheni, por jo të vetmet.

Këshillë bonus: Investoni në një ekran privatësie për kompjuterin dhe ekranin tuaj