BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Lifestyle

Keni probleme me gjumin? Kjo është vitamina që ju nevojitet

Keni probleme me gjumin? Kjo është vitamina që ju nevojitet

Ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë probleme me gjumin, duke përfshirë nivele të ulëta të disa vitaminave. Sipas Bustle, vitaminat dhe mineralet janë të rëndësishme për të gjitha funksionet e trupit, përfshirë gjumin.

“Kur bëhet fjalë për një gjumë të qetë, disa mangësi të lëndëve ushqyese (nivele të ulëta, por jo të mjaftueshme për t’u konsideruar si një mungesë e vërtetë) mund të luajnë një rol të madh,” tha Robin Foroutan, MS, RDN, nutricionist dhe zëdhënës i Akademisë së të ushqyerit dhe dietologjisë.

Ju mund të keni mungesë të vitaminës D, kështu që nëse nuk mund të flini relativisht lehtë. Rreth 41% e amerikanëve nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D dhe nivelet e ulëta të kësaj vitamine mund të çojnë në çrregullime të gjumit.

Nivelet e ulëta të vitaminës C gjithashtu mund ta bëjnë të vështirë gjumin, sepse vitamina C mund të ndihmojë në luftimin e simptomave të stresit. Mungesa e kalciumit mund të jetë gjithashtu përgjegjëse për ta bërë më të lehtë për ju të bini në gjumë.

“Marrja e ulët e kalciumit shoqërohet me vështirësi në gjumë”, tha Foroutan. “Kjo mund të jetë për shkak se kalciumi ndihmon trurin tonë të përdorë aminoacidin triptofan për të prodhuar melatonin, hormonin tonë të gjumit.”