BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Politike

Deklarata e fortë nga Flamur Noka: Sistemi TIMS u sulmua nga brenda për të zhdukur lidhjet e krimit me Policinë, ja çfarë u fshi

Deklarata e fortë nga Flamur Noka: Sistemi TIMS u sulmua nga brenda

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Flamur Noka, komentoi mbrëmjen e sotme sulmet kibernetike dhe dhe në veçanti bllokimin e sistemit TIMS.

Noka u shpreh në një intervistë në një emision televiziv se sulmi ka qenë i brendshëm për të fshirë të dhënat, pasi sipas tij kupola e Policisë është nën kontrollin e krimit, ndërsa shtoi se janë fshirë të gjitha të dhënat për kriminelët.

“Kura ra TIMS u tha nga burime të brendshme se ka një hakerim dhe hakerat e kanë bllokuar jo vetëm TIMS por dhe sisteme të tjera.

TIMS është themelori por policia ka dhe të tjera sisteme, sistemi i policisë shkencore, dhe pastaj duke avancuar situata, burime të brendshme policore konfirmojnë se s’është çështje hakerimi nga jashtë, apo e një armiku siç ishte historia e sulmit mbi e-albania.

Bëhet fjalë për një strategji për të goditur dhe zeruar sistemet që përmbajnë të dhëna jashtëzakonisht sekrete dhe të rëndësishme në funksionin e përditshmërisë së policisë. Policia shkencore ka të dhëna jetësore të aktivitetit të policisë kriminale ndër vite.

Aty janë fshirë të gjitha të dhënat. Sistemet, përmbajnë përveç hyrje-daljeve, përveç të dhënave në TIMS për ata në kërkim, sistemi i policisë shkencore ka të dhëna kriminale që përdoren si fakte, prova në gjyqe, aktivitete kriminale, bandat, provat janë aty.

Kjo situatë e krimit dhe një nga ajsbergët e zbardhjes së situatës të implikimeve shtetërore e policore në krim, tregoi që ajo ishte maja e ajsbergut që tregonte bashkëpunimit dhe lidhjet.

Tregoi që krimi ka lidhje të forta shtetërore e politike, pa asnjë diskutim me influenca të thella policore, deri sa bandat e strukturat kriminale paguajnë oficerë e drejtues policie deri tek ish-kryepolici Ardi Veliu, pra e gjithë kupola e policisë në kontroll nga krimi.

Në një të ardhme janë prova mjaft të rënda që do godasin dhe drejtësia duhet të vepronte. Sipas informacioneve ndikimi është i gjithi i brendshëm për të fshirë të dhënat. Janë fshirë gjithçka.

U pastruan të dhëna sensitive të lidhjeve të titullarëve me krimin dhe përfshirjes së tyre në afera kriminale, dhe politikanëve të pushtetit për të justifikuar hakerimin.?”, u shpreh Noka.

Më të lexuarat