BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Lifestyle

Keni probleme me zgjimin? Ja disa truke që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni këtë shqetësim tuajin

Keni probleme me zgjimin? Ja disa truke që do t’ju ndihmojnë

Të gjithë e dijmë se sa i rëndësishëm është për ne gjumi i mëngjesit. Disa njerëz bien në gjumë lehtësisht në mbrëmje dhe ka shumë të ngjarë të zgjohen në mëngjes po aq lehtë.

Mirëpo, kjo nuk vlen për të gjithë. Çelësi qëndron në trupin tuaj dhe veçanërisht në përbërjen tuaj gjenetike në ritmin tuaj. Si rezultat, disa janë njerëz mëngjesi dhe disa janë tipa mbrëmjeje.

Për këtë arsye, ne do ju sjellim disa këshilla se si mund të mësoni trupin tuaj të zgjohet më herët.

Ndryshoni gradualisht kohën tuaj të zgjimit

Është e rëndësishme të bëni ndryshimet që dëshironi në mënyrë graduale. Dhe kjo do të thotë që nëse zgjoheshit në orën 9 të mëngjesit, nuk mund ta vendosni papritmas alarmin në 7 të mëngjesit. Trupi juaj nuk do të marrë pushimin që i nevojitet nëse shkurtoni kohën tuaj të gjumit dhe rikuperimi nuk do të jetë i qëndrueshëm. Mënyra më e mirë për të ndryshuar me sukses ciklin tuaj të gjumit është ta bëni atë gradualisht në rritje prej 15 deri në 20 minuta. Idealisht duhet të prisni të paktën tre net për t’u përshtatur me orarin e ri përpara se të ndryshoni 15 deri në 20 minuta të tjera. Me pak fjalë, do të duhet pak më shumë se një javë për t’u zgjuar një orë më herët.

Mos flini vonë në fundjavë

Sipas hulumtimit të botuar në revistën Chronobiology International, një orar i qëndrueshëm i gjumit në fundjavë duket se çon në gjumë më të mirë dhe zgjim më të lehtë gjatë javës.

Relaksohuni 2 orë para gjumit

Krijoni një rutinë mbrëmjeje që ju ndihmon të relaksoheni dhe ju përgatit për kohën e gjumit. Filloni duke kufizuar ekspozimin ndaj dritës së fortë, akoma më mirë, duke fikur pajisjet rreth dy orë para gjumit. Sipas Fondacionit Sleep, studimet kanë treguar se koha e ekranit para gjumit vonon kohën që i duhet dikujt për të fjetur.

Kërkoni ndihmë profesionale nëse ende nuk mund të zgjoheni në mëngjes

Nëse i keni provuar këshillat e mësipërme vazhdimisht për një deri në tre muaj pa sukses, lini një takim me një specialist të gjumit. Mund të keni të bëni me shqetësime themelore shëndetësore si depresioni ose ankthi, ose mund të keni një çrregullim gjumi.