Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Keni zgjedhur partnerin e gabuar? Ja si e tregon gjuha e trupit

Postuar: 18/10/2018 - 14:13

Gjuha e trupit është një mënyrë e zakonshme për të shprehur ndjenjat tuaja pa fjalë. Në një marrëdhënie mes 2 njerëzve, kjo gjuhë është shumë e rëndësishme pasi ndikon në marrëdhëniet e tyre më shumë se fjalët dhe frazat.

Eksperti i gjuhës, Yana German thotë, "Është vërtet e komplikuar që burrat të vënë mendimet e tyre me fjalë, kështu që gjuha e trupit mund të kontribuojë në një marrëdhënie të shëndoshë ose të shndërrohet në një shenjë që ju keni zgjedhur partnerin e gabuar".  

Fatkeqësisht, për shkak të stresit dhe lodhjes, ne nuk i kushtojmë vëmendje të mjaftueshme sinjaleve që organet tona na dërgojnë, megjithëse këto shenja mund të thonë shumë.

Ja disa sinjale të rëndësishme të trupit që duhet t'i kushtojmë vëmendje nëse fillojmë të dyshojmë në marrëdhëniet tona: 

Rrini veçmas 
Disa njerëz mendojnë se distanca e bën dashurinë të rritet. Të tjerë pohojnë se shkatërron një marrëdhënie. Distanca e përsosur intime mes 2 njerëzve qendron deri në 20 cm. Nëse njëri prej partnerëve bëhet emocionalisht ose fizikisht i largët dhe nuk duan të mbajnë dorën tuaj, ndoshta është koha për të filluar të mendoni për marrëdhënien dhe përse jeni së bashku.

Pyetje të vazhdueshme ose duke e mbi-analizuar 
Ju nuk duhet të ndjeni nevojën për të analizuar çdo hap ose veprim të partnerit tuaj në një marrëdhënie të shëndetshme. Nëse dyshoni në partnerin tuaj ose nuk i besoni, duhet të mendoni nëse keni një të ardhme së bashku apo jo.

Ritme të ndryshme në ecje
Sinkronizimi i ecjes tregon sinqeritetin e brendshëm të partnerëve. Njerëzit e dashur përpiqen të ecin me të njëjtën shpejtësi në mënyrë të pandërgjegjshme. Kur nuk ka harmoni, mund të ketë probleme në marrëdhënie.

Shpërfillja 
Bëhet fjalë për një buzëqeshje mospërfillëse. Në një marrëdhënie të shëndetshme, partnerët janë të barabartë. Kjo është arsyeja se nëse vini re se partneri juaj duket poshtë apo mbi ju, është koha të mendoni për marrëdhënien tuaj.

Mbulimi i qafës me dorë
Ne të gjithë përpiqemi të gjejmë mënyra për tu qetësuar në situata stresuese. Kur njerëzit ndihen të pasigurt ose nervoz dhe të shqetësuar, mbulojnë ose prekin qafën e tyre me duar. Një gjest i tillë mund të tregojë gjithashtu se një person fsheh diçka nga partneri i tyre.

 

Shuplakat miqësore në anën e pasme
Miku yt mund të të godasë në shpinë për të të mbështetur ose për të mbushur me gëzim. Por me njerëzit me të cilët ju jeni të përfshirë në mënyrë të drejtpërdrejtë, zakonisht duhet të merrni përqafime në vend të shuplakave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/08/2019 - 22:45

Nëse mendoni se femrat i zgjedhin partnerët nga bukuria e keni gabim.

Postuar: 18/08/2019 - 21:33

Një pushues britanik në Francë ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore pasi u rrëzua nga ballkon

Postuar: 17/08/2019 - 23:24

Një grua mund t'i japë fund një lidhjeje edhe pse mund të jetë shumë e dashuruar!

Postuar: 17/08/2019 - 22:14

Sa herë kemi dëgjuar këshilla nga prindërit "ha një banane para se të shkosh në punë" o

Postuar: 17/08/2019 - 12:30

Ditët e fundit në Itali po qarkullon gjerësisht lajmi i fituesit të më të madh në historinë e lot