Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këshilla të rëndësishme! Pas një aborti çfarë duhet të bëjë një grua në mënyrë që të mos rrezikojë shtatzëninë për herë të dytë

Postuar: 12/07/2019 - 15:54

KËSHILLA PËR SHTATZËNITË E ARDHSHME

Ndonëse mund të mos keni gjë në dorë për të parandaluar humbjen e një shtatzënie, mund të bëni shumë gjëra të tjera për të pasur një shtatzëni të ardhshme të shëndetshme. Më poshtë do të gjeni disa këshilla, që mund t’i keni parasysh:

*ushqehuni shëndetshëm dhe bëni rregullisht ushtrime gjimnastikore;
*merrni çdo ditë dozën e duhur të acidit folik ose multivitaminat;
*merrni këshillat e duhura para se të mbeteni shtatzënë, si dhe lidhuni me një mjek gjatë shtatzënisë;
*mos pini duhan, alkool dhe mos përdorni droga të paligjshme, ndërkohë që po mundoheni të mbeteni ose jeni shtatzënë;
*bëni kontrollet e duhura dhe nëse është e nevojshme, merrni mjekime për infeksionet e transmetuara në rrugë seksuale.
*kufizoni konsumin e kafeinës;
*këshillohuni gjithmonë me mjekun. Ju dhe foshnja do të jeni të shëndetshme, po t’i zbatoni me përpikëri të gjitha këshillat.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 10:55

Ishin jashtëzakonisht me fat dy turistët britanikë në Australi, të cilët vendosën të luajnë me një oktapod të vogël vdekjeprurës, pickimi i të cilit mund të vrasë deri në 26 vetë në pak minuta.

Postuar: 18/07/2019 - 10:16

Pavarësisht se rreziku për ndonjë fatkeqësi është i ulët, ta merrni shishen me vete kur dilni nga

Postuar: 18/07/2019 - 09:29

Me sa duket gjithçka që bëjmë ka lidhje me personalitetin tonë.

Postuar: 17/07/2019 - 23:45

Ato janë me të vërtetë një nga torturat më të këqija të verës, veçanërisht për ata që shkojnë n

Postuar: 17/07/2019 - 23:34

Seriali Teletubbies ka qenë një nga serialët më të dashur për fëmijë para shumë vitesh dhe me s

Postuar: 17/07/2019 - 23:06

Ngrënia e disa ushqimeve të caktuara mund të jetë faktor kyç në zgjidhjen e problemeve të ereks