BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x
BREAKING NEWS

Basha bën publikë organizatorët që duan ta largojnë nga drejtimi i PD, akuzon dyshen Meta-Berisha si skenaristë dhe regjisorë të foltores antiamerikane

Basha bën publikë organizatorët që duan ta largojnë nga
x
BREAKING NEWS

Drafti/ SHBA zgjeron gamën e zyrtarëve që mund të shpallen “non grata”, nga politikanët trafikantë, tek ata që ushtrojnë presion ndaj drejtësisë

Drafti/ SHBA zgjeron gamën e zyrtarëve që mund të shpallen
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja çfarë di unë për lidhjet e Berishës me komunizmin, nga emërimi sekretar partie, tek aleanca me Ramizin

Muharrem Xhafa: Ja çfarë di unë për lidhjet e
x

Lifestyle

Këshillat që duhet t'i dini me patjetër! Si të dilni gjallë nga një ashensor që bie, truket e thjeshta që nuk duhet t’i harroni për çdo rast, por që iu shpëtojnë jetën

Këshillat që duhet t'i dini me patjetër! Si të dilni

Fatkeqësisht, askush në këtë botë nuk mund të jetë kurrë plotësisht i sigurt nga rreziqet e jetës. Sidoqoftë, është në fuqinë tonë të zbulojmë paraprakisht se si duhet të veprojmë nëse e gjejmë veten në një situatë ekstreme. Në fakt, veprimi në kohë në një situatë të tillë mund t’ua shpëtojë jetën.

Më poshtë gjeni rekomandimet e inxhinierëve në lidhje me atë që duhet e nuk duhet të bëni nëse e gjeni veten në një ashensor që bie. Në asnjë rrethanë nuk duhet të përpiqeni të hidheni në momentin e goditjes

Së pari, do të jetë shumë e vështirë të hidhesh kur je në rënie të lirë. Së dyti, kërcimi do të zvogëlojë shpejtësinë e rënies tuaj me të njëjtën sasi që po ndodh. Së treti, nuk ka asnjë mënyrë për të parashikuar se në cilën pjesë të trupit tuaj do të uleni, dhe për këtë arsye çfarë dëmi do të bëjë kërcimi për trupin tuaj.

Mos qëndroni drejt në këmbë

Kjo gjithashtu nuk është një ide e mirë, pasi një peshë që është dhjetë herë më e madhe se ajo e trupit tuaj do të bjerë mbi këmbët tuaja gjatë rënies. Kjo mund të çojë në dëmtime jashtëzakonisht të rënda.

Pozicioni më i mirë për ta bërë gjatë goditjes: shtrihuni në dyshemenë e ashensorit

Sapo të ndjeni se ashensori po bie, shtrihuni menjëherë në shpinë në dyshemenë e ashensorit. Në këtë pozicion, forca e goditjes do të përhapet në mënyrë të barabartë në të gjithë zonën e trupit tuaj.

Nëse ka shumë njerëz dhe nuk mund të shtriheni, uluni ose përkulni gjunjët

Në këtë situatë, gjëja më e mirë që mund të bëni është të uleni në dyshemenë e ashensorit. Në këtë pozicion, ngarkesa në skeletin tuaj do të jetë më e vogël sesa nëse do të ishit në këmbë. Nëse ka shumë pak hapësirë, atëherë të paktën përpiquni të përkulni gjunjët, pasi kjo gjithashtu do të ndihmojë në zvogëlimin e forcës së goditjes.