BREAKING NEWS

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan", senatorja amerikane: Shqipëria duhet të vendosë vetë

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan",
x
BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x

Lifestyle

Këtë truk duhet ta dini patjetër/ Kjo është koha më e mirë për të mbushur makinën me karburant

Këtë truk duhet ta dini patjetër/ Kjo është koha

Mbushja e makinës me karburant ka një truk që bën të kurseni më shumë nëse do të ndiqnit këto hapa.

– Mbushni depozitën me gaz kur matësi i gazit është afërsisht në gjysmë të rrugës. Sa më shumë karburant (gaz) të keni në rezervuar, aq më pak ajër ka në hapësirën e tij të disponueshme. Gazi dhe benzina avullojnë më shpejt nga sa mund ta imagjinoni. Mbusheni makinën me gaz herët në mëngjes dhe jo në drekë apo darkë se në vend të gazit të lëngshëm ju në fakt po mbusheni me gaz bosh.

-Mos mbushni me benzinë nëse stacioni i karburantit është furnizuar më parë nga cisterna. Ka shumë të ngjarë që karburanti të jetë përzier.

-Në pranverë dhe verë e mbushim makinën me benzinë herët në mëngjes, sepse temperatura e tokës është e ulët. Në të gjitha pikat e karburantit, rezervuarët janë nën tokë Pra, sa më e ftohtë të jetë toka, aq më e lartë është dendësia e karburantit. Nëse mbushni pasdite ose në mbrëmje, litri juaj nuk do të jetë saktësisht një litër.

-Kur e mbushni vetë në një pikë karburanti me vetë-shërbim, mos e vendosni pompën me shpejtësi të lartë.