BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Lifestyle

Këto janë dy ‘momentet’ ku na vijnë idetë më të mira: E gjeni dot cilat janë?

Këto janë dy ‘momentet’ ku na vijnë idetë

Studimet e kanë përcaktuar: Kur po bëjmë ecje dhe kur jemi dush – frymëzohemi me idetë më fantastike në kokë.

Eksplorojmë ca arsye të mundshme, para se të vraponi për në dush ose të dilni jashtë për një ecje:

Më pak shpërqendrime: Kur jeni duke bërë dush ose duke ecur, ka të ngjarë të jeni më pak të hutuar nga stimujt e jashtëm, si njoftimet në telefon, bisedat ose televizori. Kjo e lejon mendjen tuaj të fokusohet dhe të endet më lirshëm.

Rritja e relaksimit: Bërja e një dushi ose shëtitja mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të reduktoni stresin. Më pak stres do të thotë se do mendoni më qartë dhe madje do jeni më kreativë.

Rritja e qarkullimit të gjakut: Aktivitete të tilla si ecja mund të rrisin qarkullimin e gjakut në tru, gjë që mund të përmirësojë funksionin njohës dhe të rrisë kreativitetin.

Të ëndërrosh me sy hapur: Kur jeni i angazhuar në një aktivitet që nuk kërkon shumë përpjekje mendore, si dushi ose ecja, mundësia për të ëndërruar me sy hapur pa u shqetësuar për asgjë rritet. Kështu ju vijnë edhe ide të reja! – citon Anabel.

Koha e pastrukturuar: Dushi dhe ecja janë shpesh aktivitete të pastrukturuara që nuk kërkojnë shumë fokus ose planifikim. Kjo mund t’i japë mendjes tuaj lirinë për të eksploruar ide dhe lidhje të reja pa u ndier nën presion për të prodhuar rezultate.

Ecje të mbarë dhe një dush të lehtë më pas!