Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Këto mite për metodat kontraceptive i besojmë të gjithë, por nuk janë aspak të vërteta

Postuar: 11/09/2018 - 21:38

Gjithnjë ka pasur mite të ndryshme në lidhje me metodat kontraceptive

Ja disa nga shprehjet më të zakonshme të cilat të gjithë i kemi dëgjuar, por nuk janë aspak të vërteta.

Prezervativi ndikon në kënaqësinë seksuale dhe në ndjeshmëri.

Prezervativi nuk ndikon në kënaqësi, për më shumë në treg ka shumë opsione të cilat do të mund të japin ndjesinë që dëshiron.

Pilula kontraceptive të shëndosh

Edhe ky mit është fals, pilulat kontraceptive të marra me recetë nga gjinekologu nuk të shëndoshin, në të kundër duhet të provosh disa që ta kuptosh cilat bëjnë për ty.

Nuk është nevoja ti “ndalosh” për një periudhë kohe

Shpesh thuhet se duhet ti ndërpresësh për një periudhë kohe pilulat, e vërteta është që duhen ndërprerë vetëm kur dëshiron që të ngelësh shtatzënë.

Pilulat kontraceptive shkaktojnë sterilitetin

Ky pohim është fals, mjekët thonë se efektet e kontraceptivëve oralë eleminohen pak kohë pas ndërprerjes së tyre.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 3. Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/09/2018 - 16:40

 Versace i është shitur grupit amerikan, Michael Kors, kundrejt vlerës prej 2.1 miliardë dollarë, si një ndër shembujt e fundit ku një brand europian shumë i suksesshëm mode, i krijuar që nga themelet e tij nga a

Postuar: 26/09/2018 - 16:23

Të mbash aromë të mirë gjatë gjithë kohës nuk është kaq e thjeshtë sa duket.

Postuar: 26/09/2018 - 15:58

 Meshkujt kanë më shumë gjasa të tradhëtojnë nëse kanë mbaruar shkollën e lartë ose punojnë

Postuar: 26/09/2018 - 15:18

Facebook ia ka ndaluar fushatën online nja kandidati në rajonin e Vallonisë, Belgjikë për shkak t

Postuar: 26/09/2018 - 15:07

Llumin e kafes që sot e tutje mos e hidhi.

Postuar: 26/09/2018 - 14:38

"Dielli do jetë në katërkëndësh me Saturnin.

Postuar: 26/09/2018 - 12:49

Janë fotografi që flasin vetë, ato të publikuara në revistën shkencore “British Medical Jou