Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kjo është arsyeja pse kurrë nuk duhet të vishni këpucë në shtëpi!

Postuar: 20/02/2018 - 13:36

Seriozisht, ju duhet ti hiqni këpucët brenda shtëpisë suaj! Shumë familje, edhe në vendin tonë kanë një politikë të rreptë, të mos pranimit të këpucëve në shtëpi, ndërsa disa të tjerë janë më të butë. Si mendoni, kush ka të drejtë? Si qendron e vërteta? Duhet ti lejojmë apo jo këpucët në shtëpi? 

Në fakt, prapa kësaj pyetjeje, fshihet diçka më shqetësuese, që shkon përtej bërjes pis të tapetit.  Hulumtimet kanë zbuluar se këpucët e veshura nga jashtë,  janë një nga burimet më të këqija për bakteret.

Toka jashtë është e mbushur plot e përplot me baktere që syri i njëriut nuk mund ti shohë. Shumica e produkteve të pastrimit që përdoren në shtëpi vrasin 99.9% të të gjitha mikrobeve, por çdo herë që ecni nga kuzhina në banjo me këpucët tuaja, ju po përhapni më shumë baktere të reja.

Mbeturinat e kafshëve dhe dyshemetë e banjove publike janë disa prej fajtorëve më të këqij që gjenden jashtë dhe të gjithë ne biem në kontakt me to, çdo ditë. Studimet kanë gjetur se këpucët e veshura nga jashtë mund të mbajnë deri në 421.000 lloje të ndryshme bakteresh!

Dhe më pas duke ecur brenda shtëpisë tuaj me këto këpucë mund të transferoni deri në 90-99% të atyre baktereve. Një studim në Houston të Teksasit zbuloi se 25% e këpucëve mbartin C difficile, të mbledhur nga dysheme të pista jashtë. Pra ju mund të keni baktere vdekjeprurëse në këpucët tuaja.

C. difficile infekton rreth 500,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara çdo vit dhe kjo mund të jetë vdekjeprurëse. Simptomat përfshijnë dehidratim dhe një bark të fryrë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 40

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2018 - 23:48

 Ekspertët që merren me marrëdhëniet në çift kanë zbuluar se cilat janë disa nga gënjeshtrat që thonë njerëzit në takimin e parë me dikë që e pëlqejnë.

1.Histori seksuale

Postuar: 19/09/2018 - 23:28

Pronari i një maceje mbeti i tronditur kur kafsha e tij çoi në shtëpi një qese plot me drogë të k

Postuar: 19/09/2018 - 22:56

Pabesia nuk është një situatë e lehtë për t’u asimiluar, kur ndodh, shumë gjëra janë shka

Postuar: 19/09/2018 - 22:39

Psikologu i njohur nga Goettingeni, RagnarBeer, ka bërë një hulumtim në të cilin kanë marrë pjesë

Postuar: 19/09/2018 - 20:32

Një shofer autobusi është filmuar duke puthur një 17-vjeçare.Ngjarja ka ndodhur në Angli, ku treg

Postuar: 19/09/2018 - 19:39

Një kirurg nga Kalifornia në SHBA dhe e dashura e tij janë akuzuar për dy sulme seksuale dhe hetu

Postuar: 19/09/2018 - 19:01

Tre vjet më parë, Mark Hatzer kuptoi se nëna e tij, Sylvia 82-vjeçare, po humbiste kujtesën e saj