BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, ja kush do i fus në burg punonjësit e administratës

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Lifestyle

Kjo është arsyeja pse fustani i nusërisë ka ngjyrë të bardhë

Kjo është arsyeja pse fustani i nusërisë ka ngjyrë

Në shumë shoqëri, ngjyra e bardhë ka qenë prej kohësh e lidhur me pastërtinë dhe virtytin, dhe kjo është një arsye pse disa nuse zgjedhin të veshin të bardhë, veçanërisht në Perëndim.

Megjithatë, shpesh do të dëgjoni pretendime se nuset veshin të bardha sepse “është traditë”. Por, historikisht, e bardha nuk ishte e vetmja ngjyrë e konsideruar për fustanet e nusërisë.

Në fakt, ngjyrat e tjera zgjidheshin shumë më shpesh sesa e bardha. Për shumë shekuj në shoqëritë perëndimore, fustanet e dasmës ishin të të gjitha ngjyrave të ndryshme. Kjo ishte për arsye praktike si çdo gjë tjetër. Nuset prireshin të blinin një fustan nusërie që mund të vishej përsëri, ose thjesht mbanin fustanin më të mirë që kishin tashmë.

Shumë nuse zgjodhën të veshin fustane të ngjyrave të tjera për dasmën e tyre dhe më gjerë. Pra, pse kaq shumë nga nuset e sotme veshin të bardha? Ata e bëjnë këtë kryesisht falë një tendence që filloi me dasmën e Mbretëreshës Victoria në 1840 me Princin Albert. Jo ndryshe nga sot, dasmat mbretërore në vitet e kaluara morën shumë mbulim, megjithëse jo në aq shumë mediume të ndryshme sa kemi tani dhe kështu kishin një tendencë për të qenë në trend.

Dasma e Mbretëreshës Victoria dhe Princit Albert nuk beri përjashtim. Kështu, kur Victoria zgjodhi të vishte një fustan të bardhë (thuhet për të treguar dantellën e detajuar Honiton të prodhuar nga industria britanike e dantellave, e cila po ngecte në atë kohë), zgjedhja e saj e modës u raportua gjerësisht në gazeta dhe revista dhe shpejt ndikoi në vend.

Fillimisht e përqafuar nga nuset më të pasura, tendenca e një fustani të bardhë martese u përhap përfundimisht në të gjitha nivelet ekonomike dhe u çimentua si “traditë” në shekullin e 20-të.