BREAKING NEWS

Pas skandalit të 'Fake News'-i i porositur nga këshilltari i Metës, reagon menjëherë Rama, ia numëron një nga një Presidentit: Më e neveritshmja është që plehrat i'u hodhën në fytyrë...

Pas skandalit të 'Fake News'-i i porositur nga këshilltari
x

Lifestyle

Krijohet tuta antivirale, mbron njerëzit, sidomos mjekët, nga viruset dhe kërcënime të tjera biologjike

Krijohet tuta antivirale, mbron njerëzit, sidomos mjekët, nga viruset

Rusia përballet me emergjencën e koronavirusit duke iu përkushtuar prodhimit të një materiali inovativ. “Rostec”, një konglomerat prej rreth 700 ndërmarrjesh shtetërore ruse të specializuara në prodhimin e materialit të teknologjisë së lartë në fushën e mbrojtjes, ka zhvilluar një kostum antiviral të aftë për të mbrojtur njerëzit nga viruset dhe kërcënimet e tjera biologjike.

Siç raporton “Italia Oggi”, kjo pajisje mbrojtëse është menduar kryesisht për mjekët dhe personelin e kujdesit shëndetësor, si dhe për mbrojtjen civile dhe të gjitha shërbimet strategjike. Filiali “Roskhimzashchita” tashmë ka filluar prodhimin e mostrave pilot. Sipas agjencisë “Ria Novosti”, shitja për publikun pritet gjithashtu në një kohë të mëvonshme, me një çmim që duhet të jetë rreth 25 euro.

Është një kostum antiviral me një kapuç për të mbrojtur kokën. Pesha është më pak se 500 gram dhe mund të kombinohet me pajisje të tjera mbrojtëse personale të tilla si respiratorë dhe doreza. Ndryshe nga kostumet e tjera, ato ofrojnë mbrojtje të garantuar kundër agjentëve biologjikë (viruset, bakteret, kërpudhat dhe sporet) dhe kimikatet e rrezikshme (tretësirë acidi ose bazë). Materiali novator me të cilin ato krijohen është me rezistencë më të madhe përkundër butësisë së tij.