Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kujdes! Ky 5-vjeçar u helmua nga një bimë që edhe ju mund ta keni në shtëpi

Postuar: 23/09/2018 - 20:17

Ne jemi gra dhe nëse ka një gjë që ne dëshirojmë të bëjmë, përveç kujdesit për veten tonë, është të kujdesemi për mjedisin rreth nesh. Sigurisht jo të gjitha, por shumë prej nesh i duan bimët.

Ne duam t’i kemi ato për të zbukuruar shtëpinë tone.

Por mësuam për një incident fatkeq që i ndodhi një fëmije vetëm 5 vjeç dhe na u duk e drejtë t’ju informonim për incidentin.

Të jemi të qartë, nuk duam t’ju trembim, por t’ju informojmë. Njohja është e dobishme për shmangien e gjërave!

Ky fëmijë, një ditë, ndjeu një dhimbje të fortë në stomak dhe nëna e tij, shkruan ShkodraNews, duke menduar se ishte një dhimbje normale e stomakut, e ka siguroi atë se së shpejti do t’i kalojë.

Por nuk ishte kështu, dhimbja u bë gjithnjë e më e padurueshme për fëmijën dhe në fund gruaja u detyrua ta çonte në dhomën e urgjencës.

Pas vizitës mjekët i thanë asaj se djali i saj ishte helmuar dhe pasi u gjurmua substanca toksike, instamina, pyeti nënën nëse ajo kishte në shtëpi një lule e njohur më mirë si “bima memece”.

A keni dëgjuar ndonjëherë për këtë? Është shumë e zakonshme në shtëpitë tona.

Kjo është një bimë që me siguri e zbukuron mjedisin, por shumica e njerëzve nuk e dinë se qelizat e saj përmbajnë kristale oksalate të kalciumit, të cilat, nga ana tjetër, përmbajnë enzima proteolitike që rrisin prodhimin e histamines, një nga substanca që konsiderohen më toksike.

Pra, nëse gjethet përtypen nga një fëmijë ose edhe nga një kafshë dhe nuk ndërhyhet menjëherë me një injeksion, mund të shkoni në shokun anafilaktik dhe të vdisni.

Simptomat, pas një dhimbje të stomakut, zakonisht janë, mpirje, acarim të mukozës së gojës, ënjtje dhe pështymë e tepruar.

Për fat të mirë, mjekët ndërhynë menjëherë dhe fëmija është i mire.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/10/2018 - 15:56

Një gjarpër është xhiruar duke u tërhequr një mi të cilin e kishte kapur.Në pamjet filmike do të shikoni se si gjarpri del nga kondicioneri dhe tërheq lart miun.

Postuar: 22/10/2018 - 12:32

Ndoshta është e lehtë ta përshkruash seksin dhe të thuash se bërë seks, ama në vende të ndryshme

Postuar: 22/10/2018 - 12:05

Më parë, kur industria nuk ishte kaq zhvilluar, pjesën më të madhe të punës njerëzit e kryenin me

Postuar: 22/10/2018 - 11:57

Sipas shenjës së horoskopit dhe elementit natyror të cilit i përkasim, ekzistojnë disa tipare të

Postuar: 22/10/2018 - 11:22

Shpesh thuhet se të zgjohesh në 5 të mëngjesit rritë produktivitetin.

Postuar: 22/10/2018 - 10:29

Si nis kjo javë për 12 shenjat e horoskopit?

Postuar: 22/10/2018 - 09:17

Simon Binns, pjesë e komunitetit në LAD BIBLE, ka treguar se gjatë jetës së tij ai ka shkuar me 2