BREAKING NEWS

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më qepej nga prapa si xhol dhe…

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak:
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x

Lifestyle

Kujdes me rrobat që vishni, këto janë 4 ngjyrat që tërheqin mushkonjat

Kujdes me rrobat që vishni, këto janë 4 ngjyrat që

Vizita e mushkonjave në shtëpinë tonë gjatë muajve të verës nuk është një bezdi e thjeshtë por një e keqe e domosdoshme që përhapet duke lënë shenja shqetësuese.

Megjithatë, ekziston një mënyrë për të hequr qafe lehtësisht praninë e tyre pasi ekspertët paralajmërojnë se ka ngjyra specifike që i zmbrapsin dhe të tjera që i magnetizojnë.

“Mushkonjat kanë vizion shumë më të dobët se ne dhe si shumica e insekteve, ata shohin të paqartë pa qenë në gjendje të fokusohen në detaje”, shpjegon entomologia e Skuadrës së Mushkonjave, Emma Grace Crumbley. Pra, erërat, lëvizjet e ndryshme dhe nxehtësia përcaktojnë se ku fluturojnë, kështu që në bazë të atij informacioni, këto janë ngjyrat e ndaluara nëse dëshironi një verë të qetë.

E zezë
Konsiderohet si një magnet për mushkonjat pikërisht sepse ato priren të shmangin rrezet e diellit, sipas pronarit të Rosenbloom Pest Control , Sholom Rosenbloom. E zeza i magjeps pikërisht sepse dielli vepron në mënyrë kërcënuese ndaj tyre.

Blu e errët
Ngjashëm me të zezën, ngjyrat e errëta gjithashtu tërheqin mushkonjat në të njëjtën mënyrë, sepse ato i ndihmojnë ata të shmangin diellin që i pengon ata të bëjnë punën e tyre.

E kuqe
Nuk kishte se si e kuqja, duke qenë ngjyra e gjakut, t’i linte mushkonjat pa lëvizur!


Portokalli
Portokallia është gjithashtu një ngjyrë që i afron pranë jush këto krijesa të bezdisshme pasi është po aq intensive dhe i ndihmon ata të na bëjnë fluturimet që duan tek ne më të lehta dhe të patrazuara.

Cilat ngjyra i largojnë ato?

Ngjyrat që largojnë mushkonjat, sipas studiuesve në Universitetin e Uashingtonit, janë të bardha, jeshile, blu dhe vjollcë . Kjo nuk është për shkak se mushkonjat nuk i pëlqejnë këto ngjyra, por sepse ato janë sinonim i nxehtësisë dhe dritës, të cilat i urrejnë.