BREAKING NEWS

Udhëtoi drejt Dubait, kryeministri Rama jep lajmin fantastik për gjithë shqiptarët: Sot firmosëm marrëveshjen për...(VIDEO)

Udhëtoi drejt Dubait, kryeministri Rama jep lajmin fantastik për
x

Lifestyle

Kujdes! Nëse keni kaluar koronavirusin, ja sa kohë nuk duhet të kryeni marrëdhënie seksuale, flasin ekspertët dhe doktori i njohur

Kujdes! Nëse keni kaluar koronavirusin, ja sa kohë nuk duhet të

Një studim i ri nga Tajlanda ka zbuluar se koronavirusi mund të jetë në gjendje të jetojë në spermë edhe pas një shërimi të suksesshëm nga koronavirusi.

Pasi keni kaluar koronavirusin, ju do ndiheni të freskët dhe të gatshëm për të dhënë një performancë të shkëlqyer nën çarçafë me partnerin tuaj, por do ju duhet të prisni të paktën 30 ditë pas shërimit.

Bazuar në një studim, ekspertët kinezë po paralajmërojnë njerëzit të mos kryejnë marrëdhënie intime sepse ekziston një shans i lartë që virusi mund të përhapet edhe përmes spermës.

Studimi u botua në Journal of the American Medical Association (JAMA).

Veerawat Manosutthi, një ekspert i vjetër mjekësor në Departamentin e Kontrollit të Sëmundjeve Tailandeze, sugjeroi që dikush që është rikuperuar nga koronavirusi, duhet 30 ditë të qëndrojnë pa kryer marrëdhënie intime për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Ende nuk është e sigurt nëse sëmundja mund të transmetohet seksualisht, por studimi paralajmëron se është më mirë të jesh i sigurt sesa të vuash pasojat më vonë.

Kryesisht e përhapur përmes pikave të pështymës, koronavirusi ende nuk është konfirmuar të kalohet të transmetohet përmes spermës. Studimi JAMA theksoi se gjurmët e virusit mund të kalojnë në spermë gjatë qarkullimit të gjakut.