BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet
x
BREAKING NEWS

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti: Ja çfarë do të ndodhë së shpejti

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti:
x
BREAKING NEWS

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre marrëveshjet e rëndësishme

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre
x
BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Lifestyle

Kujdes! Praktika seksuale që 4-fishon rrezikun për shfaqjen e kancerit

Kujdes! Praktika seksuale që 4-fishon rrezikun për shfaqjen e kancerit

Virusi i papilomës njerëzore (HPV) mund të infektojë gojën dhe fytin dhe të shkaktojë kancer të faringut, sipas një studimi të ri shkencor të botuar në revistën “CANCER”.

Sipas botimit, studiuesit zbuluan se seksi oral me më shumë se 10 partnerë të ndryshëm lidhet me një probabilitet  4.3 herë më të lartë të zhvillimit të kancerit oral dhe faringut.

Studimet e mëparshme kanë sugjeruar që seksi oral është një faktor i fortë rreziku për zhvillimin e kancerit oral të lidhur me HPV.

Për të parë se si sjellja e lidhur me seksin oral mund të ndikojë shëndetin, Dr. Virginia Drake dhe kolegët në Universitetin Johns Hopkins thirrën 163 persona me kancer oral dhe faring të lidhur me HPV dhe 345  persona të tjerë pa sëmundje,  për të përfunduar  studimin.

Përveç faktorëve të tillë si koha dhe intensiteti i seksit oral, u zbulua se njerëzit që kishin partnerë më të mëdhenj se vetja në moshë dhe ata që kishin partnerë jashtëmartesor kishin më shumë gjasa të zhvillonin kancer të gojës të lidhur me HPV.

“Studimi ynë përforcon gjetjet e hulumtimeve të mëparshme duke vërtetuar se nuk është vetëm numri i partnerëve seksualë në seksin oral, por edhe faktorë të tjerë që nuk janë vlerësuar deri më tani dhe kontribuojnë në rrezikun e ekspozimit oral ndaj HPV dhe zhvillimit të mëvonshëm të kancerit.

Ndërsa incidenca e kancerit oral HPV vazhdon të rritet, ky studim siguron një vlerësim të përkohshëm të faktorëve të rrezikut për sëmundjen. Me pak fjalë, ne kemi zbuluar aspekte shtesë se si dhe pse disa njerëz mund të zhvillojnë këtë lloj kanceri, i cili mund të na ndihmojë të identifikojmë ata që janë më të rrezikuar”, thanë specialistët.