BREAKING NEWS

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen e anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetues

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen
x
BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x

Lifestyle

Ky send në shtëpinë tuaj duhet hedhur çdo javë

Ky send në shtëpinë tuaj duhet hedhur çdo javë

Është fakt se në shtëpi ka shumë objekte që konsiderohen më “të pista” dhe nëse nuk u kushtoni vëmendje mund të bëhen edhe të rrezikshme për shëndetin tuaj.

Kjo është për shkak se ata mbledhin shumë mikrobe dhe baktere.

Një nga këto artikuj është sfungjeri i enëve. Deri më tani e dinim që vetëm për shkak se mbledh shumë baktere, duhet ta ndërrojmë në intervale të rregullta dhe të mos presim derisa të bëhet e padobishme.

Sipas ekspertëve, bakteret e reja rriten në sfungjerin e enëve çdo 20 minuta. Edhe nëse e shpëlani me ujë të nxehtë, nuk arrini shumë dhe nëse nuk e dezinfektoni, sa herë që lani enët, ajo që bëni është të transferoni bakteret tek ato pa i pastruar realisht.

Në fakt, ekspertët rekomandojnë që sfungjerët të hidhen të paktën çdo javë, veçanërisht nëse i lani enët vetëm me dorë. Megjithatë, mos harroni ta lani tërësisht me ujë menjëherë pas përdorimit, në mënyrë që të mos mbetet asnjë mbetje në të. Edhe kullojeni mirë, para se ta vendosni në kuti.