BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Lifestyle

Ky vend në Itali ju paguan 30,000 dollarë për të jetuar atje, nuk do ta besoni kushtin që duhet të plotësoni

Ky vend në Itali ju paguan 30,000 dollarë për të jetuar

Një rajon italian po ofron një mundësi për të rinjtë nën 40 vjeç, duke i paguar pothuajse 30,000 euro, për t’u shpërngulur në Kalabri.

Rajoni piktoresk bregdetar i Kalabrisë po synon të rigjallërojë komunitetet e saj dhe të luftojë rënien e popullsisë. Autoritetet në fshatrat e Kalabrisë po përpiqen të tërheqin të rinjtë me një nxitje financiare prej gati 30,000 eurosh për të lëvizur atje. Megjithatë, kjo mundësi joshëse vjen me një kusht, që banorët e mundshëm duhet të jenë të gatshëm të zhvendosen brenda 90 ditëve dhe të kenë një plan të zbatueshëm për të filluar një biznes ose për të plotësuar vende të lira pune të rëndësishme në fshatrat e zonës.

Procesi i aplikimit, i cili është pjesë e skemës ‘të ardhura aktive nga qëndrimi’, u drejtohet personave nën 40 vjeç, me ambicie sipërmarrëse ose aftësi që kërkohen në tregun e punës të vendit të tyre. Programi inkurajon sipërmarrësit e rinj të krijojnë biznese të tilla si restorante, dyqane ose dhoma me qira, objekte thelbësore që mund t’i japin jetë të re këtyre fshatrave.

Gianluca Gallo, një nga “arkitektët” e kësaj nisme, nënvizoi objektivin e planit: të kalojë hendekun midis kërkesës dhe ofertës së vendeve të punës, duke nxitur kështu zhvillimin ekonomik dhe rigjallërimin e komuniteteve lokale. Mbështetja financiare, në total rreth 30,000 euro, mund të përdoret ose si një këst mujor deri në 1,100 euro për tre vjet ose si një shumë e përgjithshme për të filluar një sipërmarrje të re biznesi. Kjo iniciativë novatore, e mbështetur nga një buxhet prej rreth 540,000 €, nuk ka të bëjë vetëm me tërheqjen e njerëzve në një vend mahnitës bregdetar, por edhe me krijimin e komuniteteve të qëndrueshme dhe të gjalla.