Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ligjet më të çuditshme që keni dëgjuar ndonjëherë për shoferët, ja vendet që i aplikojnë

Postuar: 17/11/2018 - 09:15

 Në botë ekzistojnë shumë ligje të çuditshme, të cilat zbatohen për shkak të detyrimit ndaj shtetit. Këto ligje përfshijnë edhe shoferët, të cilët në situata të ndryshme marrin dënime të ndryshme. Sigurisht që një person që i jep makinës ka përgjegjësi të madhe, por disa shtete me ligjet e tyre kanë habitur njerëzit nëpër botë. Më poshtë po ju rendisim disa më të çuditshmit, të cilët bëni mirë t’i dini nëse shkoni t’i vizitoni këto vende.

1-Në San Salvador, shoferët e dehur mund të dënohen me vdekje para skuadrës së qitjes.

2- Sipas ligjeve gjermane, brendësia e makinës është private, pse të mos zhvishen në një mot të nxehtë.

3-Në Arkansas nëse i bini borisë së makinës dënoheni me gjobë marramendëse, pasi dëmi akustik nuk zhbëhet.

4-Në Qipro është e ndaluar të pish ujë ndërkohë që i jepni makinës. Për të shuar etjen duhet të ndaloni.

5-Në Francë është e detyrueshme që shoferi të mbajë në makinë edhe pajisjen që kontrollon nivelin e alkoolit përmes frymëmarrjes. Në këtë formë, t’ia bëjë kontrollin vetës, para se të jetë ndalur prej ndonjë patrulle.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2018 - 23:05

Shumë persona janë të ndrojtur nëse zgjasin mjaftueshëm në s*ks dhe kanë dyshime nëse ja kanë bërë ‘qefin’ partnerit.

Mia Khalia ka treguar se si mund të zgjasini sa më gjatë.

Postuar: 09/12/2018 - 22:57

Thonë se fëmijët janë gjëja më e mirë dhe më argëtuese në jetë.

Postuar: 09/12/2018 - 08:23

Dashi

Postuar: 08/12/2018 - 23:27

Ajo çka tashmë dihet me siguri, është fakti që gjumi luan një rol parësor dhe të domosdoshëm në

Postuar: 08/12/2018 - 23:25

1600 Pennsylvania Ave North West është ndoshta adresa më e famshme në botë.

Postuar: 08/12/2018 - 23:10

Thuhet se lumturia është një ndjenjë e paqartë, mirëpo psikologët nuk bien dakord me këtë konstat

Postuar: 08/12/2018 - 20:52

Ashtu si makinat, edhe avionët pluhurosen dhe duhen pastruar pas një kohe.