BREAKING NEWS

'Testi i uthullës', mësoi si funksionon taktika që aplikon ushtria amerikane për të zbular personat e infektuar nga COVID-19

'Testi i uthullës', mësoi si funksionon taktika që
x

Lifestyle

Mendja të luan rrengje sa arrin edhe mos ta njohësh veten në fotot e bëra nga të tjerët, ja se çfarë i ndodh trurit

Mendja të luan rrengje sa arrin edhe mos ta njohësh veten në

Sa herë ju ka ndodhur të zgjidhni si foto profili një selfie që mendoni se është veçanërisht e mirë në krahasim me një foto të realizuar ndoshta nga miku apo i dashuri juaj? Padyshim plot, sepse ju duket më shumë si vetja sesa në ato të shkrepura nga të tjerët.

Por, pse po ndodh kjo? Bëhet fjalë për një mekanizëm të veçantë të shkaktuar në trurin tonë të quajtur "efekt ekspozimi", i hetuar nga një grup studiuesish nga Universiteti i New South Wales, Australi.

Sipas studimit, jo vetëm që ne nuk e dimë pamjen tonë të vërtetë, por edhe të huajt mund ta identifikojnë atë më saktë sesa ne.

Efekti i ekspozimit, njësoj si me zërin tonë të regjistruar që mezi e njohim, varet nga fakti se sensi i asgjësimit është i lidhur me një seri kujtimesh të imazhit tonë të pasqyrës, prandaj kthehet përmbys, i sedimentuar në tru. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj këtij imazhi të reflektuar na bën një selfie të këndshme dhe të pakëndshme nga të shkrepurat e tjera.