BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Lifestyle

Mënyra se si hani përcakton personalitetin tuaj, ja çfarë duhet të dini

Mënyra se si hani përcakton personalitetin tuaj, ja çfarë

Sipas një studimi, ekzistojë dhjetë lloje të ndryshme personaliteti, të zbuluara nga mënyra se si ne hamë.

Ngrënësit e ngadalshëm

Sipas eksperimentit, njerëzit që hanë pa nxitim, duke shijuar dhe përtypur mirë ushqimet e tyre, janë njerëz kontrollues dhe të sigurt. Për më tepër, ata dinë të shijojnë jetën. Përveç kësaj, kjo mënyrë e qetë e sjelljes gjatë vakteve ka një efekt në pjesën tjetër të jetës së tyre në lidhje me fusha si kontrolli ose siguria personale.

Ngrënësit e shpejtë

Njerëzit që gëlltisin ushqimin e tyre pa e përtypur siç duhet, janë mësuar të bëjnë shumë gjëra në të njëjtën kohë. Ata janë njerëz nervozë dhe mjaft impulsivë. Ata janë gjithashtu konkurrues të shëndetshëm dhe mendojnë në këmbë.

Njerëzit që organizojnë ushqimet e tyre sipas ngjyrës, madhësisë ose origjinës kërkojnë rregull dhe pastërti. Ata gjithashtu duan një jetë të qetë. Në punë, ata janë jashtëzakonisht të organizuar. Megjithatë, ata nuk janë shumë vendimtarë përballë situatave të papritura dhe stresuese.

Aventurierët e ushqimit janë ata që pëlqejnë të provojnë pjata dhe përbërës të rinj . Ata priren të jenë ekstrovertë që pëlqejnë të marrin rreziqe. Ata nuk mërziten kurrë dhe zakonisht pëlqehen nga të gjithë. Megjithatë, atyre nuk u pëlqen të jenë vetëm. Ata duhet të kenë gjithmonë të tjerë rreth tyre.

Eksperimenti sugjeron se njerëzit më introvertë janë ata që hanë gjithmonë të njëjtën gjë dhe nuk përziejnë shumë ushqime apo përbërës. Ata janë gjithashtu analitikë dhe të përpiktë.

Njerëzit që shijojnë përzierjen e ushqimeve dhe përbërësve të tyre janë të fortë dhe miqësorë. Ata gjithashtu priren të jenë përgjegjës. Megjithatë, në punë u mungon praktika kur bëhet fjalë për prioritizimin e detyrave.

Këta njerëz janë ata që përtypin me gojë hapur dhe bëjnë shumë zhurmë kur hanë ose pinë. Ata nuk kujdesen shumë për atë që të tjerët mendojnë për ta. Ata janë të sinqertë dhe të drejtpërdrejtë, gjë që jo gjithmonë i kënaq të tjerët. Për më tepër, mënyra e tyre e pakujdesshme reflektohet në fusha të tjera të jetës së tyre, si dhe në të ngrënit. Ata jetojnë më shumë në të ardhmen sesa në të tashmen. Në fakt, ata kanë vështirësi të jetojnë këtu dhe tani dhe ta shijojnë atë, shkruan Psikologjia.

Ata duan të dinë gjithçka për atë që do të hanë. Ata janë zakonisht njerëz jashtëzakonisht kureshtarë. Megjithatë, pavarësisht nga kurioziteti i tyre, ata priren të qëndrojnë në zonën e tyre të rehatisë dhe zakonisht nuk marrin rreziqe.

Ata që hanë gjithmonë të njëjtën gjë

Njerëzit që priren të hanë të njëjtën gjë janë zakonisht njerëz analitikë, të përpiktë dhe metodikë. Në fakt, në disa raste, ata mund të shfaqin llojin e sjelljes që gjendet në kushtet e  ngurtësisë mendore.