BREAKING NEWS

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin për gjyqin ndaj Fatmir Mediut

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin
x
BREAKING NEWS

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt përjashtimit nga PD për shkeljen e statutit, mashtrimit të aleatëve dhe mbështetje të linjës anti-amerikane të Berishës

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt
x
BREAKING NEWS

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën e zezë” Ilir Metën, Gazment Bardhin dhe 26 deputetë të tjerë, zbardhen prapaskenat e bujshme nga mesazhi i SHBA

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën
x
BREAKING NEWS

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para gjykatëses Kotelly, sot ish-agjenti i FBI paraqitet në gjykatën e Uashingtonit, rendohen pozitat e kryeministrit shqiptar

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët e SPAK dhe si emrat në ‘listat e zeza’ nga SHBA po shkaktojnë “gjëmën” në Shqipëri

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët
x
BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x

Lifestyle

Mësojeni sot dhe praktikojeni! 6 arsye pse ecja në mëngjes para punës është e mirë për shëndetin mendor

Mësojeni sot dhe praktikojeni! 6 arsye pse ecja në mëngjes para

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë relativisht të lehtë për të përmirësuar shëndetin tuaj fizik dhe mendor, atëherë duhet të provoni vetëm shëtitjen e mëngjesit përpara se të shkoni në punë. Ju mund ta filloni këtë zakon pa asnjë pasojë për shkak të përditshmërisë stresuese, por ka përfitime të pabesueshme për trupin nëse i përkushtoheni.

Kur ora e ziles bie çdo mëngjes, shanset janë që po mendoni se si të shtrydhni pak më shumë kohë jastëku. Ne ju ndjejmë. Megjithatë, ekspertët kanë një mendim të ndryshëm dhe shpjegojnë pse.

6 arsyet pse ecja përpara se të shkoni në punë është çliruese janë si më poshtë:

Rrit nivelet tuaja të energjisë
Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, ecja në mëngjes para se të shkoni në punë do të rrisë ndjeshëm nivelet tuaja të energjisë. Sipas hulumtimeve, ushtrimet në natyrë për rreth 20′ i ofrojnë trupit më shumë vitalitet sesa kur ushtroheni në shtëpi. Ndaj vendosni në jetën tuaj ecjen përpara se të fillojë dita dhe detyrimet e shumta.

Ju përmirëson humorin
Përtej energjisë, ecja në mëngjes përmirëson psikologjinë dhe humorin tuaj. Ju mbush me emocione pozitive dhe kontribuon në çlirimin e dopaminës dhe serotoninës. Nëse preferoni edhe të ecni pranë natyrës, përfitimet do të jenë të dyfishta.

Rrit nivelin tuaj të përqendrimit
Një studim i Shkollës Mjekësore të Harvardit të vitit 2016 arriti në përfundimin se vetëm 20′-30′ ushtrime aerobike përshpejtojnë kohën e reagimit të vendimmarrjes. Në fakt, ecja me shpejtësi përpara punës ju ndihmon të menaxhoni shumë më mirë ngarkesën e punës që ju pret, duke u përballur me çdo detyrë apo problem që lind me përqendrim më të madh.

Kultivon vetëdijen
‘Mindfulness’ është një qasje gjithëpërfshirëse ndaj mendjes dhe trupit dhe përfshin ndjesitë tona fizike, mendimet dhe ndjenjat. Ecja e mëngjesit para punës ndihmon pikërisht për këtë: të vlerësoni këtu dhe tani me të gjitha shqisat tuaja.

Përmirëson gjumin
Nëse keni probleme me gjumin, atëherë ky zakon do t’ju duket çlirues. Një studim i vitit 2017 i publikuar në Sleep Health zbuloi se pjesëmarrësit që ishin të ekspozuar ndaj dritës natyrore nga ora 8:00 e mëngjesit deri në mesditë ishin në gjendje të flinin më mirë se ata që ecnin në periudha të tjera të ditës.

Ju ndihmon të menaxhoni Depresionin Sezonal (SAD)
Dimri mund të ketë mbaruar, por një rutinë mëngjesi do t’ju ndihmojë të menaxhoni më mirë ndryshimet sezonale të motit. Edhe pse nuk janë vërtetuar shkaqet e vërteta të Depresionit Sezonal, mendohet se shfaqja e tij lidhet me mungesën e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit.