BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Aktualitet

"Mësuesia bie, mesatarja rritet", specialistët e arsimit ngrenë alarmin: Dega e gjuhës shqipe drejt mbylljes, duhet të ndërhyjë politika

"Mësuesia bie, mesatarja rritet", specialistët e arsimit

Në një debat për cilësinë e arsimit u diskutua dhe pakësimi i studentëve në gjuhën shqipe.

Për të ftuarit në një studio televizive kjo ishte një çështje alarmuese për të cilën duhet të ndërhynte politika në mënyrë që të normalizohej.


Nora Malaj: Qeveria e ka të shenjtë gjuhën shqipe dhe mësuesinë dhe gjuha shqipe dhe mësuesia do të thotë që për ta kombëtarizuar, sidomos në vendet siç është Korça apo vende të tjera ku është ndërtuar thelbi dhe themeli dhe për t’u mbajtur gjuha amë dhe për t’u mbajtur gjuha amë dhe për t’u ndërtuar duhet të bëhen disa politika që nuk lidhen më me programet dhe me diplomat e ndërkombëtarizuara, por kombëtare ku i gjithë ky proces që quhet procesi i integrimit europian të shkojë me gjuhën kombëtare dhe vlerën.


Oltion Rrumbullaku: Cili nga këto universitete nuk është i afërt me gjuhën shqipe?

Nora Malaj: Korçën e ke të mbyllur, nuk ke më mësues që shkojnë te gjuha shqipe. Ishin vetëm 3 mësues, Durrësi po ashtu, Shkodra po ashtu.

Rigels Xhemollari: Sot nuk shqetësohet ministri, sot nuk shqetësohet kryeministri, degët shkojnë edhe mbyllen. Ka 5 vite që rritet mesatarja. Mësuesia bie, mesatarja rritet.

 

Më të lexuarat