Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Metodat që psikologët përdorin për të larguar stresin

Postuar: 20/02/2018 - 20:10

Psikologët janë specialistë që na ndihmojnë të zgjidhim problemet, të kapërcejmë frikën dhe të zgjidhim ndjenjat tona në mënyrë që të jemi të qetë dhe të shëndetshëm. Por ata janë gjithashtu qenie njerëzore dhe nganjëherë ata duhet të përballojnë edhe stresin.

“Bright Side” tregon 8 metodat që vetë profesionistët përdorin për të ndihmuar në reduktimin e stresit.

1-Përdorni metoda të ndryshme që ju i vlerësoni pozitive. Ju mund të dëgjoni muzikë, të relaksoheni duke qëndruar në natyre, ose të shijoni një filxhan çaj. Zgjidhni atë që ju bën juve mirë.

2-Stimuloni nervat tuaja. Duke lëvizur gishtin në buzë, ndikon në stimulimin e sistemit nervor dhe ju ndihmon të qetësoheni.

3-Shpenzoni kohë për pasionet dhe gjerat që ju pëlqejnë të bëni.

4-Vendosni një kohë se kur do të mendoni dhe thojani vetes me zë të lartë.

5-Ndryshoni reagimin tuaj. Një reagim pozitiv në një situatë negative, ju ndihmon të shmangni stresin.

6-Tendosni muskujt për 10 sekonda dhe më pas çlirojini për 20 sekonda. Ushtrime të ndryshme të muskujve ndihmojnë në reduktimin e stresit.

7-Zgjidhni me kujdes ingredientët për pjatën tuaj të preferuar. Zgjedhja e ushqimeve me kujdes dhe gatimi i një pjate të preferuar ndikon në reduktimin e stresit.

 

8-Shkruani gjithçka ndieni. Ky cilësohet si një proces kreativ dhe i nevojshëm për të harruar problemet dhe larguar tensionet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/03/2018 - 22:24

Si çdo popull tjetër edhe në shqiptarët kemi bestytnitë tonë në të cilat besojmë.

Ja disa nga bestytnitë në të cilat ne besojmë verbërisht.

Kur macja e zezë “të pret” rrugën

Postuar: 17/03/2018 - 20:44

1) Ndihmon në shëndetin e zemrës. Një copë çokollatë ka 5 herë më shume flavonoide sesa molla.

Postuar: 17/03/2018 - 20:29

Faktorët kryesorë për njollat apo nishanet ngjyrë kafeje në lëkurë janë ekspozimi i tepërt i diellit dhe rrezatimit UV, pavarësisht nëse po përdorni krem mbrojtës.

Postuar: 17/03/2018 - 19:52

Një studim i ri ka arritur në konkluzionin se lindjet në moshë të madhe, në të vërtetë sjellin disa të mira në shëndetin e gruas.

Postuar: 17/03/2018 - 16:40

Është fakt i njohur se gjumi ofron shumë përfitime shëndetësore, duke filluar nga rritja e produktivitetit e deri te mbrojta nga sëmundjet e zemrës.

Postuar: 17/03/2018 - 14:57

Edhe pse keni dëgjuar me dhjetëra e qindra herë zotime rreth sinqeritetit, duhet ta pranoni se bota është e mbushur nga njerëz gënjeshtarë të cilët i gjeni kudo.

Postuar: 17/03/2018 - 13:50

Shumica e njerëzve kanë provuar thuajse çdo gjë për të rënë në peshë, që nga sportet ekstreme deri në ushtrimet e rregullta.