Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Minjtë gjigandë vrasin zogjtë detarë në ishullin e largët të Atlantikut

Minjtë gjigandë vrasin zogjtë detarë në ishullin e largët të Atlantikut

Postuar: 22/10/2018 - 19:09

Ishulli Gough në mes të Atlantikut jugor dhe i distancuar nga çdo masë tokësore, është listuar si një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO prej mjedisit të tij të virgjër, pro studiuesit kohët e fundit llogarisin se kolonitë e minjve në të vrasin çdo vit rreth 2 milionë zogj të vegjël pulëbardhash, duke kërcënuar mbijetesën e specieve të rralla.
 
Shkencëtarët që monitorojnë mjedisin thonë se gjatë dy viteve të fundit miliona zogj detarë që deri më parë jetonin të qetë në Gough, tashmë e kanë kuptuar se nuk janë më vetëm, teksa natën në foletë e tyre ngjasin zhvillime makabre.
 
Pas perëndimit të diellit, foletë e zogjve sulmohen nga mi j rreth dy herë më të mëdhenj se masa normale, që mesa duket kanë nisur të shijojnë mishin e zogjve.
.   
Ata sulmojnë në grup zogjtë e vegjël në fole duke ngrënë mishin e tyre, dhe duke bërë që ato të vdesin brenda disa ditëve.
Studiuesi Alex Bond, tha se zbulimi ishte shokues.
 
Kemi parë minjtë që sulmonin zogjtë e pulëbardhave Tristan kur ishin ende të gjalla. Duheshin deir në katër ditë që zogu të vdiste”, tha ai.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 20:53

Tifozët skocezë të cilët kanë nisur të vijnë në Tiranë që prej të mërkurës për ndeshjen e të shtunës  mes dy kombëtareve, përveç paraqitjes së tyre sportive gjithashtu do të dhurojnë 5 mijë paund për fëmijët me

Postuar: 15/11/2018 - 20:47

Dhimbjet menstruale janë rezultat i kontraksioneve të mitrës, për të çliruar substancat që kanë u

Postuar: 15/11/2018 - 20:21

Shoferi i një kompanie postale në SHBA për fat arriti të që pikasë në kohë diçka mes gjetheve.&nb

Postuar: 15/11/2018 - 19:16

Jeta si kjo në Tokë ndoshta është shumë më rrallë dhe më e çmuar sesa mendohej më parë.

Postuar: 15/11/2018 - 19:08

Një nga tiparet më të veçanta është ai që quhet referenca e zhvendosur, pra aftësia për të folu

Postuar: 15/11/2018 - 19:05

Legjenda thotë: Besohet se çdo shtëpi ka gjarprin e vet. Ata si rëndom, janë të qetë.

Postuar: 15/11/2018 - 18:43

Tradhtia është tabu në shumicën e lidhjeve, por një grua e cila brengoset se a po e tradhton burr