BREAKING NEWS

Ku qëndron ngërçi për Reformën Zgjedhore? Ja 3 pikat e nxehta që po mbajnë pezull marrëveshjen PS-opozitë pavarësisht presionit të SHBA dhe BE

Ku qëndron ngërçi për Reformën Zgjedhore? Ja 3 pikat
x

Lifestyle

Misteri i hënës rozë, vendet fatlume që do të shijojnë spektaklin dhe domethënia e këtij fenomeni të çuditshëm

Misteri i hënës rozë, vendet fatlume që do të

Hëna rozë do të jetë një fenomen tepër i veçantë, sepse do të jetë gjithashtu një Super Hënë, duke e bërë atë më të madhe dhe më të ndritshme se zakonisht.

Termi Hëna Rozë i referohet hënës së plotë që ndodh çdo prill dhe mban emrin e luleve të pranverës rozë që shfaqet në të njëjtën kohë.

Emri mashtron pak sepse Hëna në të vërtetë nuk do të duket rozë, por një portokall paksa e zbehtë. Fenomeni i rrallë do të shihet në orët e para të së mërkurës, 8 prill, në Mbretërinë e Bashkuar, Europë dhe Amerikën e Veriut.

Ky fenomen natyror është gjithmonë i lidhur me datën e pashkës, sepse shfaqet pas ekuinoksit të pranverës.