BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Lifestyle

Mjaft lehtë dhe shpejt! Ja mënyra për ta shkrirë në pak minuta mishin e ngrirë

Mjaft lehtë dhe shpejt! Ja mënyra për ta shkrirë në pak

Përdorimi i mishit të ngrirë për përgatitjen e ushqimit do të lërë padyshim gjurmë në shijen e ushqimit dhe përveç kësaj, ka mundësi që mishi të mos jetë i pjekur mirë.

Mishi i kuq dhe i pulës nuk duhet të shkrihen kurrë në temperaturën e dhomës, megjithëse shumë njerëz e bëjnë këtë. Mënyra më e shëndetshme është shkrirja në frigorifer. Thjesht nxirreni nga ngrirja, vendoseni në një pjatë dhe lëreni në frigorifer, mundësisht gjatë natës, në mënyrë që të shkrihet ngadalë.

Megjithatë, nëse e keni harruar, mund të provoni truket e mëposhtme:

Ujë të ftohtë

Vendoseni mishin në një qese dhe më pas në një enë dhe lëreni ujin të rrjedhë për rreth gjysmë ore. Dallimi është se mishi do të shkrihet shumë më shpejt nën rrjedhën e ujit të ftohtë sesa në frigorifer.Nëse e vendosni nën ujë të vakët, procesi do të jetë pak më i shpejtë.

Mikrovalë

Shkrirja e mishit në mikrovalë është mënyra më e shpejtë, por nuk rekomandohet nëse nuk jeni të sigurt për fuqinë e saj. Nëse e gradoni shumë, ka mundësi që mishi të piqet në sipërfaqe, ndërsa pjesa e brendshme të mbetet e papërpunuar. Gjithashtu mund të mos shkrihet në mënyrë të barabartë.