BREAKING NEWS

U arrestua së bashku me kryebashkiakun, GJKKO liron nga qelia ish zyrtarin e lartë (EMRI)

U arrestua së bashku me kryebashkiakun, GJKKO liron nga qelia ish zyrtarin
x
BREAKING NEWS

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen e anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetues

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen
x
BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x

Lifestyle

Mos e bëni kurrë këtë gabim/ Ekspertët ngrenë alarmin, paralajmërojnë çfarë rrezikojmë nëse i mbajmë mbyllur dritaret gjatë vapës

Mos e bëni kurrë këtë gabim/ Ekspertët ngrenë

Kur nuk qëndroni në shtëpi gjatë ditës, është më mirë që t’i lini dritaret hapur. Edhe pse disa njerëz mendojnë se është më mirë të mbyllen dritaret për shkak të pluhurit, kjo është e gabuar. Hulumtimet kanë treguar se cilësia e ajrit, veçanërisht në hapësirat më të vogla, përkeqësohet shpejt.

Në një studim që shqyrtoi cilësinë e ajrit, nivelet e matura të dioksidit të karbonit tejkalonin ndjeshëm vlerat e rekomanduara. Në disa raste, nivelet ishin deri në 75% më të larta, dhe cilësia e dobët e ajrit ndikon negativisht në gjumin, por gjithashtu dëmton shëndetin e përgjithshëm, efikasitetin e punës dhe përqendrimin.

Nga të gjitha sa më sipër, është e rëndësishme që shtëpia ose apartamenti të jenë të ajrosura mirë edhe kur temperaturat rriten. Mbyllja e dritareve dhe ulja e grilave gjatë gjithë ditës duhet vetëm kur askush nuk është në shtëpi, edhe pse edhe atëherë do të ishte më mirë ta shmangni.

Nëse e kaloni pjesën më të madhe të ditës në shtëpinë tuaj, shumica e ekspertëve rekomandojnë që dritaret të hapen disa herë në ditë (të paktën 5 minuta) edhe kur jashtë është shumë nxehtë.