BREAKING NEWS

Kishte humbur shikimin nga tërmeti, koronavirusi i merr jetën pedagogut të njohur

Kishte humbur shikimin nga tërmeti, koronavirusi i merr jetën
x

Lifestyle

Mos kini turp! Këto janë 5 gjërat që femrat bëjnë gabim kur masturbohen

Mos kini turp! Këto janë 5 gjërat që femrat bëjnë

Mund të jetë një temë tabu, por sipas një sondazhi të realizuar, rreth 70% e femrave masturbohen rregullisht, 50% e tyre e bëjnë pa marrë parasysh nëse kanë partnerë apo jo, ndërkohë që vetëm 10% e femrave shprehen se nuk e kanë bërë kurrë këtë. Përveç se ofron kënaqësi, masturbimi ka edhe efekte të mira për shëndetin te femrat, si reduktimi i stresit, lehtëson dhimbjet menstruale, ju bën të flini më mirë dhe shumë të tjera.

Femrat nuk janë të ndara në vajza të mira dhe të këqija, mirëpo edhe ato që nga pjesa dërrmuese e shoqërisë cilësohen si “më të mira”, edhe ato masturbojë, por intv.al ju sjell 5 gjërat që femrat bëjnë gabim kur masturbohen, sipas Cosmopolitan.

1-E provoni shumë fort

Nëse ndiheni nën presion për të arritur rezultatin e pritur, ka shumë pak gjasa që ta përjetoni atë, thotë Dr.Pierce. Në fund të fundit, masturbimi duhet të jetë i pari dhe më kryesori në lidhje me kënaqësinë sesa të arrijë orgazmën sa më shpejt të jetë e mundur. Pra mundohuni të mos mendoni për qëllimin përfundimtar por përqëndrohuni të prekni veten në një mënyrë që ju bën të ndiheni mirë.

2-Prisni dëri kur të vijë koha e gjumit

Mund të jetë koha më e mirë sepse atëhere jeni vetëm dhe keni mendime “të këqija” në mendje por ndonjëherë mund të jeni shumë të lodhura dhe do jetë shumë e vështirë të arrihet rezultati.

3-Nuk bëni ushtrimet Kegel

Njerëzit janë mëse të kënaqur me benefitet e ushtrimeve Kegel por seriozisht vetëm pasi t’i bëni ato pjesë të rutinës tuaj të përditshme do e kuptoni sa të rëndësishme janë. Këto ushtrime ndihmojë gratë që të rifitojnë kontrollin mbi fshikëzën e urinës pas lindjes, por edhe shtojnë intensitetin e orgazmave. Bëhet fjalë për ushtrime të muskujve të legenit, të cilët, sikur muskujt të tjerë në trup, nëse nuk janë aktivë mund të humbin fuqinë e tyre. E kur të bëni ushtrimet Kegel, do e keni shumë të lehtë kur të masturboheni.

4-Nuk ndiheni të sigurta në atë që po bëni, si jepni të drejtë vetes

Nëse keni probleme gjatë masturbimit, ndodh sepse ndiheni fajtore. Hiqeni këtë kompleks dhe lejojeni veten të masturboheni, sepse s’po bëni asgjë të keqe.

5- Seksualiteti juaj është i varur nga partneri

Arsyeja pse disa femra mendojnë se nuk “lejohen” të masturbohen vetë, më shumë mundësi ndodh sepse këtë përgjegjësi ia kanë kaluar vetëm partnerit të tyre. Nëse doni ta bëni vetë, hiqeni partnerin nga mendja dhe eksploroni seksualitetin tuaj.