BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Shëndeti

Mos nxitoni për në farmaci! Shpëtoni nga kolla dhe dhimbja e fytit me këtë recetë natyrale

Mos nxitoni për në farmaci! Shpëtoni nga kolla dhe dhimbja e

Ftohjet janë shumë të zakonshme në këtë periudhë të vitit dhe, të gjithë fillojmë të kemi shqetësime nga kolla apo fyti.

Duke qenë se shumica e njerëzve preken nga problemet e frymëmarrjes, sidomos gjatë kësaj stine, është e domosdoshme që të merren masa për të mbrojtur organizmin dhe trupin tuaj përpara se ai të preket nga virozat. 

Përpara se të nxitoni në farmaci për të marrë ilaçe, më poshtë do gjeni përbërësit për të përgatitur "armën" tuaj kundër këtyre simptomave:

– mjaltë
– xhenxhefil (i freskët ose i bluar)
– piper
– trumzë (e freskët ose e bluar)
– ujë

Përzieni pak më shumë se 100 gram mjaltë me dy herë më shumë ujë të ngrohtë (jo të nxehtë). Shtoni trumzë, piper dhe xhenxhefil, rreth 20 gramë secila. Përziejini përbërësit derisa të përftoni një masë kompakte. Në një enë të mbyllur mirë, kjo përzierje mund të qëndrojë për disa javë në një vend të freskët dhe të thatë. Rekomandohet të merrni 3 deri në 5 lugë çaji në ditë.