BREAKING NEWS

U zhduk në rrethana misterioze, Policia jep informacion: 3 të arrestuar për pengmarrjen e Jak Prengës në Kamëz, 7 të tjerë në kërkim

U zhduk në rrethana misterioze, Policia jep informacion: 3 të
x

Lifestyle

NASA nxjerr detajet: Zbulohet planeti i parë i ngjashëm me tokën, ja si njihet ndryshe

NASA nxjerr detajet: Zbulohet planeti i parë i ngjashëm me tokën,

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa , i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet jashtë sistemit tonë diellor . Planeti Kepler -452B  është i ngjashëm në madhësi me tokën tonë, dhe rrotullohet rreth diellit të tij nga një largësi e ngjashme e asajt si toka me diellin , përreth 149,6 milion km .

Pamja e largët e tij është gjithashtu e ngjashme me atë të planetit tokë.
 
Gjithësesi sateliti i Nasës , nuk e ka ende të qartë nëse në këto planete ka ndonjë formë jete , por shkenctarët kanë më shumë shpresa se kurrë për jetën jashtëtokësore.
 
Për afro 9 vite, instrumentët dhe satelitët e Nasës ,kanë arritur të zbulojnë rreth 2600 planete të reja të cilat orbitojnë përqark yjeve të tyre .