Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

NASA nxjerr detajet: Zbulohet planeti i parë i ngjashëm me tokën, ja si njihet ndryshe

Postuar: 17/09/2019 - 20:02

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa , i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet jashtë sistemit tonë diellor . Planeti Kepler -452B  është i ngjashëm në madhësi me tokën tonë, dhe rrotullohet rreth diellit të tij nga një largësi e ngjashme e asajt si toka me diellin , përreth 149,6 milion km .

Pamja e largët e tij është gjithashtu e ngjashme me atë të planetit tokë.
 
Gjithësesi sateliti i Nasës , nuk e ka ende të qartë nëse në këto planete ka ndonjë formë jete , por shkenctarët kanë më shumë shpresa se kurrë për jetën jashtëtokësore.
 
Për afro 9 vite, instrumentët dhe satelitët e Nasës ,kanë arritur të zbulojnë rreth 2600 planete të reja të cilat orbitojnë përqark yjeve të tyre .

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 15:50

Një në çdo dy shtëpi banohet nga vetëm një person në Berlin, kryeqytetin e Gjermanisë.Shumë shoqata organizojnë festa përqafimi profesional, grupe në Facebook ku njerëzi e moshuar ta vuajnë më pak vetminë.

Postuar: 21/10/2019 - 11:42

Njihuni me parashikimin e astrologut të famshëm italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjen

Postuar: 21/10/2019 - 07:46

Zgjoheni në mëngjes, bëni dush, visheni, pastaj vendosni deodorantin. Apo jo?

Postuar: 20/10/2019 - 23:17

Një 25-vjeçare nga Melburn, e quajtur Caity Mason është përballur me një ngjarje aspak e zakontë.

Postuar: 20/10/2019 - 15:37

Astrologët thonë që shenjat e Horoskopit që vijojnë si më poshtë, janë shenjat më xheloze dhe zil

Postuar: 20/10/2019 - 14:10

Astrologe Meri ka lajme të rëndësishme për disa nga shenjat e horoskopit.