Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndryshimi i klimës, studiuesit ngrenë alarmin, ja çdo ndodhë

Postuar: 12/09/2018 - 09:59

Me një hap të pazakontë, 700 studiues francezë i drejtojnë një apel bashkësisë botërore për kërcënimin e katastrofave nga ndryshimet klimatike. Në apelin e publikuar nga gazeta “Liberation” ata kërkojnë me urgjencë hapa të shpejtë për të kufizuar ngrohjen globale. Sfidat e ndryshimit të klimës mund të tejkalohen vetëm me “ndryshime të menjëheshme në kuadër të objektivave të qarta dhe ambicioze” deri në vitin 2023.

Ndryshimi i klimës është realitet gjithnjë e më shumë i ndjeshëm, shkruajnë studiuesit. Si për shembull përmes rritjes së temperaturave mesatare, shkrirjes së akullnajave, rritjes së nivelit të detit, shkatërrimit të ekosistemeve. “Fjalimet nuk mjaftojnë siç e tregojnë shifrat e emetimeve të gazrave karbonikë”, kritikojnë ekspertët, ku bëjnë pjesë edhe fizikantë dhe ekonomistë.

Studiuesit kritikojnë ngadalësinë e ecjes përpara të luftës kundër ngrohjes globale. Ata i referohen Marrëveshjes së Parisit, 2015 ku u përcaktua një plan veprimi për të kufizuar ngrohjen globale nën 2 grad Celcius. Por një projekt i përmasave të tilla nuk realizohet thjesht me nënshkrimin e një ujdie, theksojnë studiuesit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 08:51

Binjakët- Keni një intuitë të mprehtë për të marrë në dorë gjithë projektet që keni lënë pezull gjatë muajve të fundit.

Postuar: 22/11/2018 - 07:40

Një yll 8,000 vite dritë nga Toka është në prag të një shpërthimi të madh supernova, i cili mund

Postuar: 22/11/2018 - 07:25

Udhëtimet në kohë nuk janë më një përrallë dhe as ëndërr, të paktën kështu pretendon një shkencët

Postuar: 22/11/2018 - 00:02

 Përgatituni për të parë një spektakël të vërtetë, sepse dy prej njerëzve më gjigantë në pla

Postuar: 21/11/2018 - 23:57

Nuk ka rëndësi nëse je single, në një lidhje, apo edhe i/e martuar: Të shohin ëndrra me seks, mad

Postuar: 21/11/2018 - 23:36

 Edhe pse keni shumë kohë me partnerin dhe keni krijuar një lidhje të fortë në të gjitha dim