BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x
BREAKING NEWS

Moska në prag të falimentimit, Putini i ka ditët e numëruara, liderët më të fuqishëm të botës i japin goditjen përfundimtare “Carit”, ja çfarë po ndodh në Rusi

Moska në prag të falimentimit, Putini i ka ditët e
x

Lifestyle

Nëse e gjeni këtë në shtëpi, mos e prekni! Ja si duhet të veproni në situata të tilla

Nëse e gjeni këtë në shtëpi, mos e prekni! Ja si duhet

Nëse gjeni një zgjua bletësh apo grerëzash në një garazh ose në ndonjë pjesë tjetër të shtëpisë, duhet të qëndroni në një distancë të sigurt

Ja disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë në situata të tilla.

Mos i shqetësoni insektet

Gjëja më e keqe që mund të bëni është të shponi folenë, t’i hidhni gjërat në të ose të përpiqeni ta lëvizni vetë. Pavarësisht se sa e madhe është foleja, ajo mund t’ju vërë në rrezik të madh dhe mund të dëmtojë edhe insektet.

Në vend të kësaj, largohuni me kujdes nga foleja dhe kthehuni në një vend të sigurt. Në shumicën e rasteve, bletët dhe grerëzat do të pickojnë vetëm nëse ndihen të kërcënuar, por është gjithmonë mirë të jeni në një distancë të sigurt.

Kujdesuni për fëmijët dhe kafshët shtëpiake

Pasi të keni gjetur folenë, nuk duhet të ktheheni në atë vend pasi ekziston rreziku i pickimit. Fëmijët e vegjël duhet të mbahen larg zonës, si dhe kafshët shtëpiake si qentë dhe macet.

Nëse insektet pickojnë fëmijët ose kafshët shtëpiake, telefononi menjëherë një ambulancë nëse simptomat zhvillohen në një reaksion alergjik.

Ftoni ekspertë

Nëse gjeni një fole bletësh ose grerëzash në shtëpinë tuaj, është më mirë të telefononi menjëherë ekspertë. Shërbimi i ekspertëve do të dijë saktësisht se çfarë duhet bërë për të hequr, mbrojtur dhe parandaluar kthimin e insekteve në mënyrë njerëzore.