BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Lifestyle

Nëse e vëreni këtë ndryshim në thonj, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj

Nëse e vëreni këtë ndryshim në thonj, kontaktoni

Flokët dhe thonjtë janë tregues të shpeshtë nëse gjithçka nuk është në rregull me trupin. Kështu, ndryshimet e bardha në thonj tregojnë se trupi ka nevojë për vitamina dhe minerale. Megjithatë, çfarë fshihet tjetër pas thonjve?

Sipas ekspertëve, një nga tiparet e sëmundjes arteriale periferike është “ rritja e ngadaltë e thonjve”. “Problemi me qarkullimin periferik mund të çojë në ngërçe të dhimbshme në muskujt pas aktiviteteve intensive, por edhe pas një ecjeje të gjatë apo ngjitjes së shkallëve”, thonë shkencëtarët.

Ekspertët përmendën gjithashtu se cilët faktorë rrisin shanset e zhvillimit të sëmundjes arteriale periferike:

1. Pirja e duhanit

2. Diabeti

3. Obeziteti

4. Tensioni i lartë i gjakut

5. Kolesterol i lartë

6. Mosha mbi 65 vjeç

Personat që pinë duhan ose kanë diabet janë në rrezikun më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve arteriale periferike për shkak të uljes së rrjedhjes së gjakut – thanë ekspertët nga klinika Mayo.