Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nëse ushqehemi në mënyrë të ekuilibruar, ruajmë burimet e ujit në natyrë

Postuar: 12/09/2018 - 17:26

Për të ruajtur burimet e ujit të planetit, nuk është e nevojshme të merren masa drakoniane, mjafton që të hani në mënyrë të ekuilibruar, duke përdorur më pak mish dhe yndyrna, sipas një studimi të publikuar në revistën “Nature Sustainability”.

“Kalimi në një dietë të shëndetshme nuk është e dobishme vetëm për shëndetin e njeriut, por mundëson gjithashtu që të kursehet shumë uji”, shpjegon Davy Vanham, i Qendrës së Përgjithshme të Kërkimit (JRC) të Komunitetit Europian në Ispra (veri të Italisë).

Davy Vanham dhe kolegët e tij kanë studiuar të ushqyerin dhe impaktin mbi konsumin e ujit në 43 786 komuna në Britani të Madhe, Francë dhe Gjermani.

Vërejtja e parë është që individët konsumojnë shumë sheqer, vajra, yndyrna, mish të kuq, qumësht dhe djath, por jo mjaftueshëm perime dhe fruta.

Sipas studiuesve kjo ushqyerje e paekuilibruar, kërkon shumë ujë. Sipas përllogaritjeve kjo lloj diete kërkon që një person të pijë 3,3 deri në 5,1 litra uji në ditë.

Por nëse personat do të ndjekin rekomandimet zyrtare për shëndetin në aspektin e ushqimit si ato të OBSH-së (Organizata Botërore e Shëndetësisë), këto konsume të ujit do të binin me 19-35%.

Konkretisht duhet të hahen të paktën pesë fruta dhe perime në ditë, tre nënprodukte qumështi, produkte me përmbajtje amidoni në çdo vakt si dhe bishtajat dhe drithëra, proteinat me prejardhje nga kafshët një ose dy herë në ditë, të limitohen yndyrnat, produktet e ëmbëla dhe të kripura, si dhe të limitohet me 500 gramë në javë konsumimi i mishit, me përjashtim të shpendëve.

Madje sipas studiuesve një dietë vegjetariane e ekuilibruar do të mundësonte që të binte konsumi i ujit me 35-55%.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 4. Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 13:36

Larja e fytyrës në mënyrën e duhur është  mjaft e rëndësishme. Të lash fytyrën nuk do të thotë ta lash sa here të jesh para lavamanit, por të tregosh kujdes ndaj papastërtive apo make up-it që vendos.

Postuar: 25/09/2018 - 13:30

Fytyra thotë gjithçka!

Postuar: 25/09/2018 - 13:24

Ekrani i celularit tuaj mund të gërvishtet shumë lehtë nëse nuk e mbuloni me një sipërfaqe mbrojt

Postuar: 25/09/2018 - 13:16

Ky truk i thjeshtë mund t’ju mbrojë shtëpinë, madje edhe kur ju jeni në shtëpi, apo kur nis

Postuar: 25/09/2018 - 12:08

Të gjithë ëndërrojmë të kemi një buzëqeshje të përsosur si yjet e Hollywood-it.

Postuar: 25/09/2018 - 12:04

Të gjithë urrejmë kur veshjet tona të bardha bëhen gri dhe ne vazhdojmë të provojmë metoda të ndr

Postuar: 25/09/2018 - 11:14

Ishte ndryshkur e ishte bërë sa nuk shihej me sy, e ndaj e kishin lënë në një cep te shtëpise pa